Dokunulmazlığı Kaldırılan Sefer: “Savcılık Siyasi İsteklere Hizmet Ediyor”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yolsuzluğa karıştığı iddiasıyla hakkında soruşturma açılması için dokunulmazlığından vazgeçen, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu muhalefet Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekili Günay Sefer, “Savcılık siyasi isteklere hizmet ediyor” diye konuştu.

Cumhuriyet Başsavcısı Boris Velçev tarafından dokunulmazlığı kaldırılması istenilen Günay Sefer, hakkında benzer suçlamalar bulunan meslektaşı Mithat Tabakov ile 31 Eylül’de dokunulmazlığından vazgeçmişti.

Sefer, BTV kanalına yaptığı açıklamada, savcılığı yanlı davranmakla suçlayarak, “Bizzat başsavcı tarafından yönetilen belirli savcılar, böyle işlere hizmet ederek, kariyerlerinde hızla ilerliyorlar” dedi.

Bazı kişilere karşı yürütülen benzer “düzmece davalar” yüzünden 20 milyon avroya yakın devlet parası harcandığını öne süren Sefer, sözde sahte evrak düzenlemekle suçlandığı soruşturmayı “derin anlam taşıyan bir hikaye” olarak nitelendirdi.

Bulgaristan’da bazı çevrelerin HÖH’den seçmen çalmaya çalıştığını ileri süren Sefer, “Bunun için HÖH’deki önemli kişileri devre dışı bırakmaya çalışıyorlar” dedi.

Geçmişte yargılandığı başka davalardan dolayı devletin el koyduğu 4 milyon avro değerinde fabrika, otopark, daire ve motorlu araçlara üzülmediğini belirten Sefer, “Üzülecek bir şey yok, çünkü dünyaya varlıklı olarak gelmedim” dedi.

Günay Sefer, kendisine destek veren HÖH Lideri Ahmet Doğan’ın alınacak mahkeme kararına karşı çıkmayacağını da önemle vurguladı.

Mithat Tabakov ve Günay Sefer, belgede sahtecilik, dolandırıcılık ve yetkilerini kötüye kullanmakla itham ediliyor.

Başsavcı Velçev, Sefer ve Tabakov aleyhinde güçlü kanıtların bulunduğunu bildirmişti.

Bulgaristan’da 2 yıldan fazla ceza öngören soruşturmalar için milletvekillerin dokunulmazlığı her bir dava ile ilgili ayrı ayrı kaldırılıyor.

Muhabir: İvo Radoykov

Yayıncı: Şermin Coşkun

Kaynak: AA


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.