Doğu Avrupa’dan Türkiye’ye karşı B Planı

Haberler
İçeriği Paylaş

Doğu Avrupa Yunanistan ve Türkiye’nin çabalarının yeterli olmayacağı gerekçesiyle sığınmacı planıyla ilgili yeni bir plan üzerinde çalışıyor

Doğu Avrupa ülkeleri Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya ve Macaristan Avrupa’ya sığınmacı akınının kontrol altına alınmasında Yunanistan ve Türkiye’nin çabalarının yeterli olmayacağı düşüncesiyle bir “B Planı” üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Slovakya Başbakanı Robert Fico, Prag’da düzenlenen Vişegrad Grubu Olağanüstü Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, Makedonya ve Bulgaristan sınırlarını korumak amacıyla bir B Planı üzerinde konuştuklarını belirtti. Fico, “AB ve Türkiye arasındaki eylem planının başarılı olacağına inanıyoruz, ancak karamsar olduğumu belirtmek isterim” dedi. Başbakan bu nedenle hükümet başkanlarının yeni bir planı gündeme getirdiğini kaydetti.

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Bohuslav Sobotka da AB sınırlarını güvenceye alabilmek için eylem planının yanı sıra Türkiye ile birlikte yeni güvenlik önlemlerinin de alınması gerektiğini vurguladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel AB sınırının kuşatma altında tutulmasına karşı çıkıyor. Merkel, Türkiye’nin inisiyatifiyle, sığınmacıların Avrupa’ya gelmesinin engellenmesine odaklanıyor.

BULGARİSTANDAN FARKLI ÇIKIŞ

Bulgaristan Vişegrad dörtlüsü grubuna üye olmak istemiyor. Dün grubun Prag zirvesinde Başbakan Borisov da, Dışişleri Bakanı Mitov da bunu açıkladı.

Bulgaristan, AB dış sınırlarının kapatılmasını istiyor. Mülteci akınını kontrol altına alma ve Bulgaristan, Makedonya ve Yunanistan sınırlarında güvenliği arttırma konusu ele alındı.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, ülkenin tek bir tavrı olduğunu, mültecilerin yasal sınır kapılarından geçmesini sağlamak için, AB’nin tüm dış sınırlarının kapatılması gerektiği fikrini öne sürdü. Borisov Yunanistan- Bulgaristan sınırına tel örgü çekme fikrini ise “ne Avrupa’ya yakışır, ne de demokratik bir karar değildir” şeklinde yorumladı.

‘NATO KARADAN OPERASYON YAPSIN’ TEKLİFİ

Bulgar Dışişleri Bakanı Daniel Mitov da Türkiye’nin iki ay önce AB nezdinde aldığı yükümlülükleri uygulaması için baskı yapılması gerektiğini söyledi, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son zamanlardaki açıklamalarının “olağanüstü endişe oluşturduğunu ve Türkiye- AB ilişkilerine katkıda bulunmadığını” kaydetti.

Mitov, NATO’nun Yunan-Türk deniz sınırındaki operasyon iyi sonuçlar verirse, NATO’nun Bulgar- Türk ve Yunan-Türk sınırında karadan operasyon yapmasını teklif edeceğini duyurdu.

ÜLKEDEKİ MÜLTECİ KAMPLAR TAMAMEN BOŞ

Avrupa’ya ulaşmak isteyen milyonlarca mülteci varken, Bulgaristan’daki kamplar bomboş. Devlet Mülteciler Müsteşarlığı Müdürü Nikola Kazakov “Kamplarda doluluk oranı yüzde 9. 5 bin 130 kişi kabul etme kapasitesine sahip kamplarımızda şu an 467 sığınmacı kalıyor. Mülteci kabul etmek için 4 bin 500 boş yerimiz mevcut” dedi.

En çok mülteci Irak’tan geliyor. Bu ülkeyi Afganistan ve Suriye takip ediyor. Irak’tan gelen sığınmacılarda aileler çoğunlukta iken, Afganistan mültecilerinin yüzde 90’ı genç erkeklerden oluşuyor.

 

Kaynak: Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş