Dışişleri Bakanlığından Bulgaristan’a tepki

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Dışişleri bakanlığı, Bulgaristan Parlamentosu’nun 24 Nisan 2015 tarihinde aldığı 1915 olaylarına ilişkin kararını kınadı.

Dışişleri Bakanlığı, Bulgaristan Parlamentosu’nun 1915 olaylarını “toplu katliam” olarak nitelendirme kararının, Türkiye-Bulgaristan ilişkilerinde olumsuz izler bırakacağının açık olduğunu belirtti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bulgaristan’da aşırı milliyetçi, yabancı düşmanı, ırkçı ve Avrupa-Atlantik değerleri karşıtı ATAKA Partisi’nin girişimi sonucu 24 Nisan 2015 tarihinde Bulgaristan Parlamentosunda kabul edilen 1915 olaylarına ilişkin karar, Türkiye’ye karşı dostça olmayan bir tavır ortaya koymuştur. Türkiye, tarihine yöneltilen bu iftirayı reddetmektedir. Komşu ülke Bulgaristan Parlamentosu, Türkiye’nin bu tarihi konuda ortaya koyduğu insani ve somut açılımları görmezden gelerek, bünyesindeki aşırı unsurların maalesef esiri olmuştur.”

Kararın Türkiye-Bulgaristan ilişkilerinde olumsuz izler bırakacağının açık olduğuna işaret edilen açıklamada, “Bu görüşlerimiz bugün Bakanlığımıza çağrılan Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisine de bildirilmiştir” ifadesine yer verildi.


İçeriği Paylaş