Çolakoğlu: ‘Davutoğlu Balkanlar için büyük fırsat’

Bal-Türk'ten Haberler Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti Genel Başkan adayı gösterilmesine ilişkin, “Davutoğlu’nun, yeni dönemde başbakanlık yaparak proaktif siyaset anlayışıyla hareket edecek olması, Balkanlar için önemli fırsat oluşturacaktır” dedi.
Çolakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Davutoğu’nun, dışişleri bakanlığı döneminde özellikle Balkanlar’da izlediği dış siyasetle sadece siyasi ilişkilerde değil,ekonomik konularda da önemli rol üstlendiğini söyledi.

Türkiye‘de halk oylamasıyla seçilen ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimlerdeki en temel vizyon cümlesinin “yeni Türkiye” olduğuna dikkati çeken Çolakoğlu, “Davutoğlu’nun, yeni dönemde başbakanlık yaparak proaktif siyaset anlayışıyla hareket edecek olması, Balkanlar için önemli fırsat oluşturacaktır” ifadesini kullandı.

Davutoğlu’nun dış ilişkilerde izlediği politika sayesinde Ortadoğu, Kafkaslar ve Balkanlar’dan oluşan yakın havzadaki halklar için Türkiye’nin merkez haline geldiğini belirten Çolakoğlu, bu ülkelerle “tarihi miras”, “eski dostlar” ve “yapıcı dost ülke” başlıkları altında karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğinini anlattı.

Çolakoğlu, yeni Başbakan Davutoğlu‘nun bu fırsatı öncelikle Balkan ülkelerine sunacağını umduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Davutoğu, dışişleri bakanlığı döneminde izlediği dış siyasetle sadece siyasi ilişkilerde değil, ekonomik ilişkilerde de ivme kazandıran rol oynamıştır. Başbakanlığı döneminde bu siyaset anlayışının genişletilmiş şekilde devam edeceği rahatlıkla düşünülebilir. Davutoğlu’nun başbakanlığı, Türkiye için olduğu kadar, Balkanlar için de büyük öneme haizdir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile oluşturacağı sinerji, yeni Türkiye’nin Balkan ülkeleri ile bağlarının güçlenmesinde baskın unsur olacaktır.

Sayın Davutoğlu’nun, başbakan olarak da Balkanlar’daki Türklere ve Müslüman topluma desteğinin artarak devam edeceğine inanıyoruz.”

Kaynak: AA


İçeriği Paylaş