Cumhurbaşkanı Plevneliev, Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklikleri veto etti

Balkanlardan Haberler

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklikleri veto etti.

Geçen nisan ayında meclis tarafından alınan kararda, Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki diplomatik veya konsolosluk temsilciliği bulunmayan yerleşim yerlerinde en az 100 seçmen tarafından yapılan başvurular üzerine seçim sandığı açılması kararı alınmıştı. 100’ün üzerinde seçmen tarafından başvuru yapıldığı takdirde Merkez Seçim Komisyonu kararı ve Dışişleri Bakanlığı’nın teklifiyle Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerde diplomatik veya konsolosluk temsilciliği bulunmayan ve nüfusu 1 milyon kişiden fazla olan yerleşim yerlerinde birer seçim sandığı açılabilecekti. Bu değişiklikle, Türkiye’de yaşayan 1989 göçmenlerinin, yurtdışındaki Bulgaristan vatandaşlarının genel seçimlerde oy kullanma hakları kısıtlanıyordu.

Seçim Kanunu’nda yapılan değişikliklere yurt dışındaki vatandaşlar tarafından büyük tepkilere neden olmuştu.

Bugün yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, yurt dışındaki vatandaşların oy haklarını sınırlama kararının yeniden görüşülmesi için Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklikleri veto etti.

Devlet Başkanı’na göre Bulgaristan vatandaşları oy kullanarak vatanını değiştirme şansına sahip olmalı ve her yerde özgürce oy verme hakkını kullanabilmelidirler.

Cumhurbaşkanı veto kararının milletvekillerine bir fırsat olarak, vatandaşların seçim haklarının kullanımı için daha iyi kurallar oluşturulmasına imkan verecek.

Rosen Plevneliev’in ifadesine göre, Bulgar Devletinin borcu dünya çapındaki tüm vatandaşların seçim kurallarının onları engellemesini değil, motive edip oy kullanmalarını sağlamasıdır.

Cumhurbaşkanı yapılacak yasa tartışmasının milletvekilleri tarafından vatandaşların hakları ve seçimlerin adaletliyi ve şeffaflığı arasındaki en iyi dengeyi sağlamak için çaba harcayacaklarını umuyor.