Bulgaristan’ın yeni başbakanı Oreşarski

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Sosyalistler tarafından görevlendirilen teknokrat Başbakan Oreşarski, ekonomik krize karşı kısa vadede alınacak tedbirleri belirledi

Plamen Vasilev Oreşarski, Bulgaristan‘da kısa vadede alınacak tedbirleri tespit etti. Önlemler arasında ucuz maliyetli kamu hizmetleri sunmak da yer alıyor.

 

Sosyalistlerin görevlendirmesiyle teknokrat hükümetin başbakanı olan Plamen Oreşarski, “Oreşarski” planı adıyla iktidar programı hazırladı. Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin de desteklediği planda kısa vadede alınacak acil tedbirler belirlendi.

Malî hususlarda Bulgaristan‘ın önde gelen isimlerinden biri olan Plamen Oreşarski, hükümet programında da önceliği ekonomiye vererek halkın gelirlerini arttırmayı, istihdam sağlamayı ve fakirliği azaltmayı hedefliyor. Buna göre istikrar, öngörü, malî kaynaklara daha kolay ulaşım, daha hızlı ve ucuz maliyetli kamu hizmeti sunabilmek de hükümetin öncelikleri arasında olacak.

Yeni hükümet programını açıkladığı konuşmada Oreşarski, devletin güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerken, ülkenin AB fonundaki kaynakların alınamaması tehdidi ile karşı karşıya olduğunu ve gelecek 7 yıllık program için AB ile acil sözleşme yapılması gerektiğini kaydetti. Ülkede ekonomik büyümenin tarım sektörü sayesinde olabileceğini belirten Oreşarski, yüzde 14’ü bulan işsizliğin de önüne geçilmesi gerektiğini dile getirdi.

OREŞARSKİ KİMDİR

Bulgaristan‘ın yeni başbakanı 53 yaşındaki Plamen Vasilev Oreşarski, 1985’te Sofya Millî ve Dünya Ekonomisi üniversitesi’nden mezun oldu. Maliye ve krediler üzerine yüksek lisans tahsili yaptıktan sonra, “Yatırım ve yatırım analizleri” konusunda doktora ünvanı aldı. Eğitim hayatına ABD ve İngiltere’de devam eden ve doçent olan Oreşarski, yatırımlar, maliye ve bankacılık alanında birçok tahlil ve rapora imza attı.

Siyasetle 1992’den sonra tanışan Oreşarski, ülkelerin dış borçlarının yapılandırılması, para kurulunun düzenlenmesi ve döviz politikalarını belirlenmesi konularını belirleyen heyetlerde yer almasının ardından, 1993 ve 1997 yılları arasında Maliye Bakanlığı’na bağlı “Devlet hazinesi ve borçlar” bölümünde müdür oldu.

2005 yılında hiçbir partiye mensup olmadan Sergey Stanişev hükümetinde Maliye Bakanlığı görevine getirilen Oreşarski, 2009 genel seçimlerinde Bulgar Sosyalist Partisi milletvekili seçilerek, 4 yıl aradan sonra 12 Mayıs erken umumî seçimlerinde yeniden sosyalistlerin listesine girdi. Seçim kampanyası döneminde, Bulgaristan‘ın en başarılı finans uzmanı olarak nitelendirilen Oreşarski, Bulgar Sosyalist Partisi lideri Sergey Stanişev tarafından olası maliye bakanı adayı olarak gösterilmişti.

 

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.