Bulgaristan’ın tarihi ve kültürel zenginlikleri “Değişim”le TRT AVAZ’da

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye’nin dışında yaşayan soydaşlarımızın sesini Türk dünyasına yansıtan “Değişim” bu hafta Bulgaristan’daki Müslüman Türk nüfusun en yoğun olduğu Kırcaali’den seslenecek ve bölgede yaşayan soydaşlarımızın sesi olacak.

“Değişim” Kuruluş öyküsü 14. Yüzyıla uzanan Kırcaali gezisine şehrin kurucusu Gazi Kırca Ali’nin mezarının yanı başında bulunan 200 yıllık Merkez Camiinden başlayacak. Programa konuk olan Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verecek. TRT AVAZ’da Değişim farkıyla gündeme gelecek bir başka konu da Bulgaristan’da yaşayan Türklerin ekonomik durumu olacak.

Bulgaristan bir Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen işsizlik oranı hayli yüksek. Özellikle Türklerin yoğun olduğu bölgelerde. Bu nedenle başta Kırcaali olmak üzere ülkedeki Türklerin büyük bir bölümü kırsal kesimlerde yaşıyor. Özellikle gençler batı şehirlerine ya da Avrupa ülkelerine göç ediyor. Programa konuk olan hükümet ortağı Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin Genel Başkan Yardımcısı Ruşen Rıza, Türklerin işsizlik sorununu çözmeye yönelik çalışmalar hakkında bilgi verecek.

Programda hem bölgedeki işsizliği azaltmak hem de cazip yatırım imkanlarını değerlendirmek amacıyla Türk girişimcilerin Kırcaali’de gerçekleştirdiği yatırımlar ekrana getirilecek.

Kırcaali’de Osmanlı izlerinin en taze olduğu ilçelerden biri olan Koşukavak, ülkede yaşayan Türklerin totaliter rejim döneminde yaşadığı baskılara direnişinin simge kenti Kirli ilçesi olacak. Programa konuk olan dönemin canlı tanıklarından Gazeteci Mehmet Türker o günlerde Türklerin yaşadığı acı olayları anlatacak.

Totaliter rejim döneminde baskılara maruz kalan, şehitler veren Bulgaristan Türkleri dillerini, dinlerini ve kültürlerini korumayı başardılar. Ülkede faaliyet gösteren pek çok dernek Bulgaristan Türklerinin zengin halk kültürünü yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için yoğun çalışmalar yürütüyor. Bu derneklerden biri olan Kırcaali’nin Mestanlı ilçesindeki Türk Kültür Sanat ve Etkileşim Derneğine bağlı gençlerin sunacağı halk oyunları gösterileri ve halk müziği sanatçısı Fahri Nur’un seslendireceği Balkan Türküleri izleyicilere unutulmaz anlar yaşatacak.

Değişim, Bulgaristan’ın turizm değerlerini de ekrana getirecek. Ülkenin Türkiye sınırına yakın şehirlerinden Hasköy’e bağlı kaplıcalarıyla ünlü ilçesi Mineralni Bani en çok turist çeken yerlerden biri.

Termal suları nedeniyle bir çekim merkezi haline gelen ve her yıl şifa bulmak isteyen binlerce kişiyi ağırlayan Mineralni Bani’nin Türk Belediye Başkanı Mümin İskender ilçede gerçekleştirdiği yatırımları ve projelerini anlatacak.

Değişim’de ekrana gelecek bir başka konu da Smolyan’a bağlı bir kasaba olan Madan’da yaşayan Pomak Türkleri olacak. Burada konuk olduğu bir Pomak aileyle sıcak sohbetler ve kaçamak yemeği ekrana yansıyacak renkli görüntüler arasında…

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı Bulgaristan’ın tarihi ve kültürel zenginlikleri “Değişim” le TRT AVAZ’da…

 

 

Kaynak: TRT


İçeriği Paylaş