Bulgaristan’ın sınıra tel çekme çalışması sürüyor

Haberler

Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova, Türkiye sınırındaki sığınmacı akınını azaltmak üzere çekilmeye başlanan tel örgü çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Bıçvarova, parlamentoda yaptığı konuşmada, “Türkiye sınırındaki 133 kilometrelik yeni tel örgü inşaatının mart ayında hazır olmasını bekliyoruz” dedi.

Engelin “duvar” olarak tanımlanamayacağını belirten Bıçvarova, İçişleri Bakanlığı’nın projeyi Hasköy, Yambol ve Burgaz belediyeleri arasında paylaştırdığını anımsattı.

Bıçvarova, projenin kilometre başı maliyetinin 500 bin avro olmasının beklendiğini kaydetti.

Yine İçişleri Bakanlığının denetiminde 2014 yılında yapılan 33 kilometrelik bölümün kilometre başı maliyeti 125 bin avro olarak açıklanmıştı.

Bakan Bıçvarova, toplam uzunluğu 132 kilometre 600 metre olan yeni bölümündeki engelin çok daha kaliteli, sağlam ve kullanımını kolaylaştıracak gerekli altyapıya sahip olacağını vurguladı.

Bıçvarova, çalışmalarda tamamen paslanmaz, çinko kaplamalı kalın kesici-dikenli tel kullanıldığını aktardı.

Bıçvarova, Hasköy belediyesinin 33,6, Yambol’un 35, Burgaz’ın ise 64 kilometre tel örgü çekmekle görevlendirildiklerini, en zor ve en geç bitirilecek güzergahın Burgaz’a ait olduğunu duyurdu.

Başbakan Boyko Borisov daha önce yaptığı açıklamada, tel örgü engelinin sığınmacı akınını 7 kat azaltacağını bildirmişti.

Bu arada Savunma Bakanı Nikolay Nençev, parlamentoda yaptığı açıklamada Silahlı Kuvvetler personelinin, İçişleri Bakanlığına bağlı Sınır Polisi’nin kara sınırı koruma çalışmalarına destek vermeye hazır olduğunu belirtti.

Türkiye sınırına yakın bölgelerde personele ihtiyaç olması durumunda görevlendirebileceklerine işaret eden Nençev, “Sınırda kontrolsüz geçişleri etkin bir şekilde engellemeyi başarıyoruz” dedi.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı