Bulgaristan’ın en büyük camisi Asenovgrad’ta inşa ediliyor

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’ın en büyük camisi Asenovgrat (Stanimaka) şehrinde inşa ediliyor. Kaba inşaatı tamamlanan caminin iç bölümlerinin yapımında Türkiye’den yardım bekleniyor.

Bulgaristan’da belediyeler genellikle cami inşasına izin vermiyor. Ancak ülkede yaşayan Müslümanlar, ülkenin en büyük camisini inşa edebilmek için yıllardır çalışıyor.
Nüfusunun yüzde 20’si Türk asıllılardan oluşan Asenovgrad’da arazisi 2001 yılında alınan caminin inşasına 2007’de başlandı. İki minaresi olan caminin içinde, kütüphane ve sınıflıklar bulunuyor. Önünde de geniş bir bahçesi bulunan caminin kaba inşaatı tamamlandı.

Cami imamı Muhammet Ferhat “Camimizin kaba inşaatı tamamlandı ama bundan sonra artık Türkiye’deki arkadaşlarımızdan, dindaşlarımızdan camimizin iç mimarisi konusunda yardım beklemekteyiz, çünkü Bulgaristan’da bu caminin iç mimarisini yapacak o yeteneklere sahip insan yok.”

Halk, Yeni Cami olarak adlandırdığı caminin tamamlanarak bir an önce ibadete açılması için gün sayıyor.

Kırcaali Haber

İçeriği Paylaş

1 thought on “Bulgaristan’ın en büyük camisi Asenovgrad’ta inşa ediliyor

  1. İnşirah Cami yapı dekorasyonu.. Camilerin iç vitray – ağır müzeyyen pencere – nakkaş- alüminyum+bakır+kurşun kaplama işleri ile bizzat ilgilenip yapmaktayız.. Yapmış olduğunuz camide bizimde emeğimiz ve hat eserlerimizin olmasını temenni ederiz..

    Bize ulaşmak için 0534-914-13-01 veya
    0534-682-60-36 nolu telefonlardan ulaşabilirsiniz.. Yılların getirdiği tecrübe ile Devamlı bu alanda bu sanatla uğraşmaktayız..
    Email= insirah-cami@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.