Bulgaristan’ın AB dönem başkanlığı hazırlıkları

Haberler
İçeriği Paylaş

Avrupa Birliği’nin (AB) 2018 yılında ilk kez dönem başkanlığını yapacak Bulgaristan’da hazırlıklar başladı.

Başkanlıkla ilgili faaliyet planı belirleyen Bulgaristan Hükümeti, AB’nin “uydu başkenti” olacak Sofya’da ilgili hizmetler ve çalışmaları yürütecek bin 500 devlet memurunu işe alacak.

Organizasyondan sorumlu Başbakan Yardımcısı Meglena Kuneva, daha önce başkanlık yapmış diğer üye ülkelerin deneyimlerinden faydalanılacağını ve çalışmalarda minimum harcamalarla maksimum verimlilik aranacağını belirtti. 6 Ay sürecek dönem başkanlığı Bulgaristan bütçesine en az 60 milyon avroya mal olacak.

Başkanlık sırasında Sofya’da organize edilecek 200’ü aşkın AB etkinliğinin başarılı geçmesi için ekip üyelerine lobicilik, kriz yönetimi, liderlik yetkinlikleri oluşturma gibi çeşitli konularda eğitim verilecek.

Öte yandan Sofya’da yapılacak forumlara katılacak AB’nin üst yönetim kadrosu ve diğer personel için 30 bin kişilik konaklama yerleri hazırlanacak, Sofya Havalimanı çevresindeki karayollarının bakımı yaptırılacak, toplu taşımacılık araçlarının güzergahları gözden geçirilecek ve kapsamlı bir insan trafiğini kaldırabilecek şekilde daha verimli hale getirilecek.

2007 yılında AB üyesi olan Bulgaristan halen örgütün en yoksul üyesi olarak gösteriliyor.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

 


İçeriği Paylaş