Bulgaristan’ı Romanya’ya Bağlayan İkinci Tuna Köprüsü Açıldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan ile Romanyaarasında ortak sınırın büyük bir bölümünü oluşturan Tuna Nehri’nde iki ülkeyi bağlayan ikinci köprünün açılışı yapıldı.

Sadece kaba inşaatı tamamlanmış olan köprünün açılışına Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Romanya Başbakanı Viktor Ponta, Bulgaristan ulaştırma Bakanı İvaylo Moskovski ve Avrupa Birliği Bölgesel Politika’dan sorumlu komisyon üyesi Johannes Hahn katıldı.

Köprü, Bulgaristan‘ın Vidin ve Romanya‘nın Kalafat şehirleri arasında bağlantı sağladı.

Bulgaristan ile Romanya arasında yürüyerek gidiş dönüş yapan yetkililer, köprünün 2013 yılının İlkbaharında tam anlamı ile hizmete girebileceğini bildirdi. Köprünün demiryolu, karayolu ve yaya geçitlerine ilişkin altyapının tamamlanmasından sonra güvenlik onayı verilmesi için birkaç ay sürecek stres testleri yapılacak.

Johannes Hahn, törende yaptığı konuşmada, bin 791 metre uzunluğundaki 300 milyon avroya mal olan köprünün inşaatına Avrupa Birliği’nden (AB) 100 milyon avro finansman yapıldığını belirtti. Hahn, “Son ziyaretimden sonra sadece birkaç hafta geçti ve artık bu köprüden yürüyerek de olsa geçebiliyoruz. Umarım, yıl sonuna kadar tüm inşaat çalışmaları da sona erecek” dedi.

Başbakan Borisov, Bulgaristan ile Romanya‘nın AB’de daime başarılı bir işbirliği örneği sergilediklerini belirterek, “İkinci bir köprü ile birbirine bağlanacak ülkelerimiz dostluk ve işbirliğini sürdürecekler” diye konuştu.

Romanya Başbakanı Ponta da köprünün işletmesinin Bulgaristan tarafında yer alacağını, yapımın yüzde 80’ini üstlenen Bulgaristan‘ın bunu hak ettiğini söyledi.

Projesi 1974 yılında gündeme getirilen köprü inşaatı ile ilgili somut çalışmalar 90’lı yıllarda eski Yugoslavya‘ya karşı ambargo uygulandığı dönemde hızlandırıldı. Yıllık ortalama 100 bin aracın geçmesi beklenen ikinci köprünün maliyetini 15 yılda karşılayacağı tahmin ediliyor.

Hizmete tamamen açıldıktan sonra köprüden geçecek araç başı ücretin 3 avro civarında olması bekleniyor.

Bulgaristan‘ın Rusçuk ve Romanya‘nın Giurgiu şehirleri arasında 1956 yılında kurulan, iki şeritli eski köprünün sınırlı kapasitesi özellikle kış döneminde trafikte sıkıntılara neden oluyor.

Muhabir: İvo Radoykov

Yayıncı: İbrahim Uyar – Sofya


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.