Bulgaristan’dan Türk tırlarına bir darbe daha

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan, Türk tırlarının Avrupa’ya geçişlerine engel olmaya devam ediyor. Bulgar hükümetinin yeni kararına göre, 20 tonun üzerindeki araçlar Eylül ayına kadar sadece belirlenen saatlerde ülkeden geçiş yapabilecek. Nedeni ise aşırı sıcaklarda ülkedeki asfalt yolların zarar görmesi. Benzer bir kararı geçtiğimiz günlerde Romanya da aldı. Batu International Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara’ya göre bu kararlar sonrası Avrupa ülkelerine karayolu ile yapılan taşımalarda aksamalar meydana gelebilir. Sıcak havalarda yüksek tonajlı araçların asfaltlara zarar vermesini gerekçe göstererek, 20 ton üzerindeki araçların Eylül ayına kadar 13.00-21.00 saatleri arasında geçiş yapmasına müsaade edilmeyecek.
Bulgaristan’ın bu uygulamayı hemen hemen her yıl yaptığını belirten Ankara, “Çok daha sıcak ülkelere de karayolu ile taşımalar yapıyoruz. Ancak o ülkelerde bu tür kararlar alınmıyor” diyerek sınır kapılarında kuyrukların oluşmaya başlayacağını söyledi. Taner Ankara, “Dünya ekonomisinde görülen dalgalanmaların etkisiyle ihracatımızın düşüşte olduğu bir dönemdeyiz. Yapılan bu düzenleme sektörü yavaşlatabileceği gibi, ihracat rakamlarımıza da olumsuz etki edebilir. Türkiye’den çıkan araçların teslimatları zamanında yerine getirememe ihtimalleri var. Üstelik Eylül ayında kadar sürecek bir karardan bahsediliyor. Firmaların lojistik planlamaları yeniden düzenlenmeye başlandı. Avrupa’ya geçiş sürelerimiz uzadığı için ya Intermodal ve RO-RO taşımalara yöneliyoruz ya da minivan adını verdiğimiz küçük araçlar ile hareket etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.
Romanya’dan da benzer uygulama
Bulgaristan’ın uyguladığı kısıtlamalar ve aldığı kararlar nedeniyle Türkiye lojistik sektörünün uğradığı zararın ardı arkasının gelmediğini söyleyen Taner Ankara, geçtiğimiz aylarda sınır kapılarında yavaş yapılan işlemler nedeniyle oluşan gecikmelerden, Türkiye lojistik sektörünün yaklaşık 30 milyon Euro zarar gördüğünü, daha önce de geçiş belgesi ile ilgili problemler çıkardıklarını hatırlattı. Benzer bir kararı Romanya da aldı. Hava sıcaklıkları belirli seviyenin üzerine çıktığında 7.5 ton ve üzeri araçlara sürüş kısıtlaması getirileceği açıklandı.
Yeni Mesaj
51234

İçeriği Paylaş