Bulgaristan’daki yabancı yatırımlarda Yunanistan birinci

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Sofya Mali ve Ticari İşler Ofisi tarafından Nisan ayında yayınlanan bültende, 2013 yılının ilk 2 ayında Bulgaristan’a yapılan en büyük direkt yabancı yatırımların Yunanistan’dan olduğu ortaya çıktı.

Bulgaristan Merkez Bankası’nın resmi raporunda 2013 yılı Ocak – Şubat aylarında Bulgaristan’a yapılan direkt yabancı yatırımların 40 milyon 500 bin euro olduğu açıklanırken, verilere göre geçen yıl aynı dönemde 524 milyon 300 bin euro’yu bulan yabancı yatırımlarda yüzde 92 oranında düşüş yaşandı.

Buna rağmen bu yılın ilk iki ayında Yunanistan’dan Bulgaristan’a 9 milyon 400 bin euro’luk yatırım yapıldığı ortaya çıkarken, Bulgaristan’a yapılan yabancı yatırımlarda Yunanistan’ı 7 milyon 900 bin euro ile Lüksemburg, 6 milyon 700 bin euro ile Rusya ve 6 milyon 100 bin euro ile Avusturya takip etti.

Diğer taraftan Yunanistan İstatistik Kurumu ELSTAT’ın 2009-2012 yılları için revize edilmiş verilerine göre, 2012 yılında Yunanistan’dan Bulgaristan’a yapılan ihracat hacminin (petrol ürünleri de dahil olmak üzere) 1 milyar 500 milyon euro’yu bulduğu ve %18 artış kaydettiği belirlendi.

 

Kaynak: Azınlıkça Online


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.