Bulgaristan’da Türkçe gazete ve dergi sıkıntısı

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Başmüftülüğün çıkardığı Müslümanlar Dergisi’nin baş editörü olan gazeteci yazar İsmail Çavuşev, okullarda Türkçe okunmaması sebebiyle bu gelişmenin yaşandığını söyledi.

Bulgar okullarında en az 40 yıldır Türkçe ders verilmediğini söyleyen gazeteci yazar İsmail Çavuşev, çocukların Türkçe gazete, dergi ve kitap okumaya teşvik edilmemesinden şikayetçi.

Çavuşev konuya ilişkin şunları söyledi:

“Bir gazete; bir partiyi, bir milleti, bir azınlığı bir araya birleştirmek topyekün bir güç haline getirmek için çıkarılıyor. Niçin çıkarılmadığını fakat onu da tahmin ediyorum, demek ki, bir azınlığı bir araya getirmemek için bir gazete çıkaramıyoruz. Ve artık kesin olarak söyleyebilirim artık Hak ve Özgürlük Gazetesi’nin durdurulması bu sebepten olmuştur. Bulgaristan Türkleri birbirlerini bilmesinler, Kuzeyde Türk varmış, Güneyliler bilmesin, Güneyde Türk varmış Kuzeyliler bilmesin. Bunlar geçen sosyalizm döneminden kalma bir takım kalıntılar.”

Çavuşev, Türklere karşı kurumsal asilimilasyonun devam ettiğini de söyledi.

Bulgaristan’da yayınlanan Türkçe kitaplar sorununa da değinen İsmail Çavuşev, Türkçe roman, destan, şiir kitapları ve tiyatro eserleri verilmiş olmasına rağmen bu eserlerin günümüzde unutulduğunu belirtti.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.