Bulgaristan’da Türk milletvekiline 5 yıl hapis

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Hak ve Özgürlükler Hareketi (DPS–HÖH) milletvekili Mithat Tabakov, devleti zarara uğrattığı gerekçesiyle 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Bugaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (DPS–HÖH) milletvekili Mithat Tabakov, devleti zarara uğrattığı gerekçesiyle 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Mithat Tabakov’un Silistre’ye bağlı Dulovo ilçesinde belediye başkanlığı yaptığı dönemde, kentin su kanalizasyon alt yapı projesi ihalesinde görevini ihmal ederek devleti 11 milyon Leva zarara uğrattığı suçlamasıyla yargılandığı dava karara bağlandı.

Sofya Şehir Mahkemesi heyeti Mithat Tabakov’a 5 yıl, o dönemde belediye başkan yardımcısı görevinde bulunan ve aynı davada yargılanan Altan Çavuşev’e ise 4 yıl hapis cezası verdi.

Milletvekili Mithatov’un avukatı Bılgarin Bılgarinov, Tabakov’un milletvekili olarak dokunulmazlığının kaldırılması ile başlayan ve yaklaşık 2 yıl süren davanın siyasi amaçlı olduğunu öne sürdü. Bılgarınov, “siyasi hesaplaşma” olarak nitelendirdiği dava kararına bir üst mahkemede itiraz edeceklerini bildirdi.

AA


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.