Bulgaristan’da polis protestosu

Haberler

aa_picture_20151103_6709127_high00000

Hükümetin kemer sıkma politikasına karşı çıkan polisler Maliye Bakanlığı önünde protesto gösterisi düzenledi.
Sosyal medya üzerinden organize olan polisler, İçişleri Bakanlığı görevlilerinin emekliliğe ayrıldıklarında 20 brüt maaş üzerinden aldıkları tazminatlarının 10 maaşa indirilmesini öngören bir tasarıyı protesto etti.

İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova ve Maliye Bakanı Vladislav Goranov bütçede tasarruf öngören bu reformların en az iki aydır kamuoyununda görüşüldüğünü söyledi.

Öte yandan Maliye Bakanlığı önünü kuşatan polisler bölgedeki yolları da trafiğe kapatarak Başbakan Boyko Borisov ile şahsen görüşmek istedi.

Gerginliğin arması sonucu protesto yerine gelen İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Georgi Kostov, göstericileri sakinleştirmeye çalışarak Başbakan Borisov’un yarın sabah Maliye Bakanı Goranov ve İçişleri Bakanı Bıçvarova ile toplantı yapacağını ve soruna çare arayacaklarını söyledi. Soruna çözüm bekleyen polisler ise alkışla karşıladıkları Kostov’u, yaptığı açıklamanın ardından yuhalayarak yolladı.

İçişleri Bakanlıği Sendikası Başkanı İliya Kuzmanov, başkentin bazı kavşaklarının kuşatılması ile süren protestonun kendiliğinden geliştiğini belirterek, meslektaşlarının sadece haklarını aradıklarını belirti. Kuzmanov, Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) yaptığı açıklamada Bulgar hükümetinin güvenlik sektöründeki reform tasarılarını “vahşi bir provokasyon” olarak niteledi. Sendika olarak devlet kurumlarından hiç bir bilgi almadıklarını, planlanan gelir indiriminin sürpriz olarak önlerine sunulduğunu açıklayan Kuzmanov, Bulgaristan’daki polislerin 8 Kasım’da ulusal çapta protestoya gideceklerini bildirdi.

İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova, “Tam 2 aydır görüştüğümüz bu reformlar halka geniş olarak tanıtılmıştır. İçişleri Bakanlığının bütçesinin yüzde 90’ı maaş ödemelerine kullanılıyor” dedi.

Maliye Bakanı Goranov da ülkenin borç biriktirme uygulamasından vazgeçmesi gerektiğini belirterek, “Çalışma motivasyonu olmayanlar (İçişleri Bakanlığı) sistemini hemen terk etsin” çağrısında bulundu.

Goranov’un bu açıklaması da kurum personelinin şiddetli tepkisine neden oldu.

BNR, Sofya’daki polislerin eylemlerinin yanı sıra ülke genelinde de protesto eylemlerinin hızla yayıldığını, protestocuların Şipka, Makaza ve Hainboğaz dağ geçitlerini kuşattığını duyurdu. Protesto kapsamında grev hakkı olmayan polislerin Bulgaristan-Türkiye sınırındaki gümrük kapılarında işlemleri yavaşlatmak üzere fiziksel kontrolü artıracakları öğrenildi. Bu eylemin trafikte sıkıntı yaratması bekleniyor.

Polis sendika temsilcileri 20 maaş iptali korkusu nedeniyle her gün çok sayıda görevlinin istifa ettiğini belirterek, yakın bir zamanda sığınmacı akınına karşı mücadele eden Türkiye sınırındaki personelin de azalacağı konusunda uyarıda bulundular.

Polis Sendikası 4 Kasım’da Meclis’in önünde büyük bir miting düzenleyeceğini de duyurdu.

Kaynak: Anadolu AJANSI