Bulgaristan’da oy kullanma zorunlu oluyor

Balkanlardan Haberler Haberler

Bulgaristan’da seçim kanunda yapılan değişikliklerle seçmenlerin oy kullanması zorunlu hale getirilmesi gündemde. Mecliste bugün ilk görüşmesi yapılan değişikliklerle oy kullanmayanlara 50 leva (25 Euro) ceza öngörülürken, 80 yaş üzerindeki vatandaşlara ve bedensel engelli olanların cezadan muaf olması teklif edildi. Bunun dışında oy kullanmayan yoksullara sosyal yardımlarının 3 ay kesilmesi de müeyyideler arasında yer alıyor.

Bulgaristan’da parlamento, Seçim Kanunu’ndaki 14 değişikliği kabul etti. En önemli madde olarak vekiller, seçimlerde herkesin zorunlu olarak oy kullanılması önersinin kabul edilmesi oldu. Milletvekilleri bunun dışında, ‘yurtdışı’ seçim bölgesi oluşturulmasını da onayladı. Böylece yurtdışındaki vatandaşlar da doğrudan kendi temsilcilerini seçip parlamentoya gönderebilecek.

Türkçe propaganda yasağı kalkmıyor

Bunun yanında hafif suçları bulunan cezaevindeki mahkumlara ve akli dengesi kısmi olarak bozuk olanlara da oy kullanılması hakkı tanındı. Diğer bir değişiklik ise seçim kampanyasının 30 günden 21 güne indirilmesi oldu. Ülkede faaliyet gösteren dini kurumlarda çalışan personelin siyasi propaganda yapması yasaklandı. Şu ana kadar din adamlarının seçim öncesi propaganda yaptıkları söylentileri seçimlere damgasını vuran olaylar arasındaydı. Vekiller, Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) önerisi olan seçim öncesi ana dilde propaganda yapma yasağın kaldırılmasını ise kabul etmedi.

Elektronik oy için testler başlıyor

Diğer taraftan oy pusulaların makineyle sayılmasına da kapı aralandı. Sanal olarak oy kullanma işlemi de 2018 yılına kadarki tüm seçimlerde denenecek. Gelecek seçimlerden başlamak üzere 5 bin seçim odasında makine ile oy kullanımı yapılacak. Seçmen olabilmek için ‘eğitim’ şartı ise reddedildi. Bu kararlar nihai olmayıp, meclisin bir kez daha onaylaması halinde yürürlüğe girecek.

Kaynak: CİHAN