Bulgaristan’da liberal, Türk yanlısı, Rus yanlısı veya Avroatlantik olmak ne demek

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Hak ve Özgürlükler Hareketi genel başkanlığı ve partiden skandal bir şekilde ihraç edilen Lütvi Mestan basın toplantısı düzenledi. Olanları basına tanıtan Mestan, açıkamaları ardından yeni soru işaretleri yarattı.
Mestan politikada kalacağını, siyasetin sağından “ulusal liberal alanda” yer alacağını ifade etti. “Borisov” hükümetini destekleyen sağ merkeziyetçi bir partide, müslümanların da haklarını savunan bir siyasi oluşum var. Bu da Korman İmailov başkanlığında Reformcu Blok’ta yer alan Hürriyet ve Şeref Halk Patisidir. Mestan’ın niyetleri gerçekleşirse, seçmen muhalefetteki HÖH ve yönetime girecek yeni bir liberal parti arasındaki ayrımı yapmakta zorlanacak. Kasım Dal’ın liberal partisi ve Lütvi Mestan’ın muhtemel yeni partisi ülke siyasetinin sağında yer alacak.
Sol BSP’nin “Stanişev” hükümetinde de HÖH iktidar ortağı oldu. Şimdi Mestan , iktidar yolunun sağ siyasetten geçmesi gerektiğini söylüyor. HÖH’ten daha önce ayrılan Güner Tahir de aynı fikirde. 90’lı yılalrın sonunda partiden ayrılan Tahir, İvan Kostov’un SDS ise işbirliğine bel bağlamıştı. Korman İsmailov ve Kasım Dal da HÖH’ten ayrılan isimler. Bugün sağ Reformcu Blok ittiağının bir parçası olarak Borisov 2 hükümetini destekliyor.
Bulgaristan’da DPS- HÖH genelde Türk yanlısı bir oluşum olarak algılandı. Oysa Lütvi Mestan şimdiki açıklamalarında partiyi “Rus yanlısı oligarşik parti” görünümünden kurtarmaya çalıştığını öne sürdü. Mestan, Noel öncesi “Rus mayınına bastığını” iddia ederek, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağı konusunda meclisten okuduğu deklarasyonu kastederek, pişman olmadığını ve gururlandığını söyledi. Bazı gözlemcilere göre Mestan Rus mayını değil Türk mayını üzerine bastı. Bulgar siyasetinde Rus yanlısı partiler olarak BSP ve milliyetçi Ataka var. Onlar Rusya taraftarı olan partiler olarak biliniyor. “Rus mayınına bastım” diyen Mestan, Türkiye yararına çalıştığı suçlamalarını kesinlikle red etti, Rus uçağı konusundaki deklarasyonu Türk yanlısı değil, NATO yanlısı bir eylem olarak tanıttı. HÖH’ün eski başkanın açıklamaları seçmeni iyica şaşırttı. Bulgaristan’da kim liberal, kim Rus yanlısı, kim Türk yanlısı, kim Avroatlantik yanlısı belli olmadı.
HÖH içindeki çalkantılar Türk azınlığı seçmenler arasında bölünme yaratıyor, liberal alanı sağa dağıtıyor ve Bulgaristan’da kalıcı bir üstünlük yolunda GERB partisinin yolunu açıyor.
Kaynak: Stoimen Pavlov, BNR

 


İçeriği Paylaş