Bulgaristan’da kriz vatandaşların ruh sağlığını bozuyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da ekonomik krizin vatandaşların ruh sağlığını olumsuz yönde etkilediği bildirildi.

Psikoloji Uzmanları Birliği Başkanı Plamen Dimitrov, ekonomik krizin insanları bunalıma sürüklediğini söyledi.

Aktif olarak çalışan, iyi eğitimli ve nitelikli uzmanların bile emeğin karşılığını alamadıklarını düşündüklerini ifade eden Dimitrov, “Geleceğe endişe ile bakan bu insanlar, çabalarına rağmen aile ihtiyaçlarını bir türlü karşılayamadıkları için bunalıma giriyorlar” dedi.

Bulgar uzmanların da katılımı ile hazırlanan Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) bir raporunda, Bulgaristan’da bu konuda program ve politikalar oluşturulmadığının belirtildiğini hatırlatan Dimitrov, şöyle konuştu:

“Zaten sorunlu olan bu ortama bir de ekonomik kriz eklenince vatandaşların ruh sağlığında ciddi ve kalıcı bozukluklar oluşmaya başladı. Son yıllarda genç, aktif çalışan ve geleceğe umutla bakmaları gereken insanlarımız günlük stres faktörleri ile mücadele edemiyor. Refah standartları göz önüne alındığında Bulgaristan istatistiklerin dibinde yer alıyor. Dolayısıyla insanlarımız kendilerini sadece başarısız değil, umutsuz olarak da görüyor.”

Devletin sağlık sigorta sisteminde profesyonel psikolojik destek alınmasının lüks kabul edilerek kapsam dışı bırakıldığını belirten Dimitrov, “Bir çok ülkede devlet ve işverenler çalışanların psikolojik sağlığına yatırım yaparken, Bulgaristan’da son 5 yılda vatandaşların yüzde 94’ü ihtiyaç duydukları halde profesyonel psikolojik danışmanlık hizmeti alamıyor” diye konuştu.

aa

İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.