Bulgaristan’da İslam Din Dersini okuyan öğrenciler, 1. devreyi başarıyla tamamladılar

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Eğitim Daire Başkanlığından, 2011-2012 eğitim-öğretim yılının birinci devresini İslam Din Dersini okuyan öğrencilerin başarıyla tamamladıkları bildirildi. İslam Din Dersi Bulgaristan genelinde 7 bölge müftülüğü çapında 28 yerleşim yerinde okunmaktadır. İslam dinini toplam 3 372 öğrenci 23 hocadan öğreniyorlar. 113 öğrenci grubu, İslam Dini dersini zorunlu seçmeli ders (ZİP) olarak, 81 grup ise serbest seçmeli ders (SİP) olarak okuyorlar. Böylece Bulgaristan’da okullarda toplam 194 grup öğrencilerin İslam Dinini okudukları açıklandı.
ZİP saatlerinin ücreti yerleşim yerinin bağlı olduğu Belediye tarafından finanse edilirken, SİP saatlerinin maliyetini Başmüftülüğün karşıladığı anlaşıldı.

Başmüftülüğün eğitim yılının birinci devresi için İslam Din hocalarına 7 000 leva üzerinde ücret ödediği bildirildi. İslam Din Dersi, Pleven İlinde Kneja kasabası ve Bejanovo köyünde, Haskovo’nun Silen köyünde, Pazarcık’ın Draginovo, Graşevo, Sveta Petka, Krastava, Birkova ve Paşovi köylerinde, Blagoevgrad’ın Ognyanovo, Gorno Kraişte, Kraişte, Bukovo, Lıjnitsa, Breznitsa, Dolno Dryanovo, Debren, Ablanitsa, Babyak, Ortsevo, Kuzev ve Çereşovo köylerinde, Rudozem ve Madan kasabalarında, Smolyan’ın Çepintsi ve Kısak köylerinde, Sofya’nın “Botunets” semptinde ve Krumovgrad’ın Strandjevo köyünde okunuyor.

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü, İslam Din Dersinin zorunlu seçmeli ders olarak daha çok yerleşim yerinde okunmasını amaçlıyor. Başmüftülükten, “Böylece çocuklarımız, birer iyi vatandaş, anne baba ve salih Müslüman olmaları için çoğumuza imkan sağlanamadığı İslam Dinini ve değerlerini okuma ve hayatlarında uygulama şansından yararlanmış olacaklar” diye belirttiler.

Başmüftülükten, velilerin Allahu Teala’nın (c.c) hesaba çekeceği bir borç olduğunu unutmayarak, çocuklarına İslam Din Dersini okutturmaları çağrısında bulunuyorlar. Bu dersin belirli bir yerleşim yerinde okunması için ne yapılması gerektiği hususunda Bölge Müftülüklerden bilgi alınması tavsiye ediliyor. Başmüftülükten, bazı zorluklara rağmen çocuklara ödün vermeksizin İslam Dinini okutan hocalara ve çocuklarına bu dersi okutturan velilere teşekkür sunuldu.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.