Bulgaristan’da ilk “Cumhurbaşkanı Kulübü”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in girişimi üzerine ülkemizde ilk defa 1989 yılında gerçekleşen demokrasiye geçişten sonra seçilen Bulgar cumhurbaşkanlarının toplantısı düzenlendi. Rosen Plevneliev’den başka toplantıya ilk demokratik yolla seçilen cumhurbaşkanı Dr. Jelü Jeleve /1990-1997/ ve cumhurbaşkanları Petır Stoyanov /1997-2002/ ve Georgi Pırvanov /2002-2012/ katıldı.

Rosen Plevneliev’in sözlerine göre dört cumhurbaşkanı arasındaki görüşmeler, resmi değildi, ama toplantıda hepsi, sadece cumhurbaşkanlığı tarihiyle ilgili konular değil Bulgaristan’ın sorunları ve geleceği vizyonu ile ilgili konular da ele aldı. Bu forumun, bir gelenek haline gelmesi fikri var ve toplantıların her yıl 22 Ocak’ta yapılması öngörülüyor. Bu tarihde ülkenin yeni seçilen cumhurbaşkanı göreve başlıyor.

Bu “Cumhurbaşkanı Kulübü”nün ilk toplantısından sonra konuşma yapan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, onların cumhurbaşkanı konseyi kurmayı niyetlemediğini, sadece devlet çıkarına tecrübe ve temas teatisinde bulunmayı planladığını açıklayarak sözlerine şöyle devam etti: “Biz gizli bir iktidar merkezi değiliz. Gölgede karar alma amacını gütmüyoruz. Biz, yılda bir kere bir araya gelip Bulgaristan için çalışan insanlar olarak konuşmak istiyoruz. Bulgaristan’ın cumhurbaşkanlarından her biri önemlidir. Her birimiz, temaslarıyla, vizyonuyla ve güçlü taraflarıyla dış siyasi açıdan yararlı olabiliyor.”

Rosen Plevneliev’in sözlerine göre bütün Bulgar cumhurbaşkanlarının, fikir farklılıklarına rağmen ortak davaları ve öncelikleri vardır, bu da ülkemizin iyiliği için kullanılmalıdır.

Cumhurbaşkanlığı tarihi de önemlidir ve kesinlikle çeşitli sivil toplum örgütleri, merkezler, kurumlar ve Bulgaristan Bilimler Akademisi tarafından düzenlenecek gelecek forumlar çerçevesinde devlet başkanları yeniden bir araya gelebilecektir. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in sözlerine göre ülkenin dış politikasıyla ve uzun vadeli öncelikleriyle ilgili stratejik konular, Bulgaristan’ın son dört cumhurbaşkanını birleştirebiliyor. Yıllardan beri hasta çocukların tedavisi için para toplayan Bulgar Noeli kampanyası, Bulgar cumhurbaşkanlarının iyilik ve bağış adına çalışmak üzere elele verebildiğini ispatlıyor.

Rosen Plevneliev, Bulgaristan cumhurbaşkanlarının her birisinin, devletin gelişimi için büyük katkısı olduğunu, çok çalıştığını, ancak yanışlar da yaptığını söyledi, kendisiyle de herhalde öyle olacağını tahmin etti. İşte bu yüzde devlet başkanımıza göre “Cumhurbaşkanı Kulübü”nün ilk toplantısında ele alınan konular, tecrübe ve cumhurbaşkanı kurumunun rolüydü, ki bu konular çok önemlidir.

Rosen Plevneliev, ayrıca şunları da açıkladı: “Her şey hakkında aynı fikri paylaşmıyoruz. Her konu etrafında birleşmiyoruz. Ancak tam bu, biz Bulgaristan cumhurbaşkanlarının sinyalidir. Her birimizin mücadeleri ve öncelikleri var. Bunlar, bazen farklı, bazen zıttır. Ancak Bulgaristan cumhurbaşkanlarının ortak davası, birlikte birleyler yapabildiği, birlikte kararlar alabildiği ortak konuları vardır.”

Demokrasiye geçişten sonra seçilen eski cumhurbaşkanları adına Dr. Jelü Jelev, iyi firkin gerçekleşmesi için teşekkür etti ve söz konusu toplantı fikrinin eski olduğunu, ancak zamanında eski cumhurbaşkanlarının bunu gerçekleştiremediğini hatırlattı.

Bulgaristan’ın eski cumhurbaşkanı Dr. Jelü Jelev şunları da söyledi: “Bu “Cumhurbaşkanı Kulübü” fikri, çok büyük bir anlam ve önem taşıyor, çünkü burada eski cumhurbaşkanlarının biriktiği tecrübe ve temaslar teatisi sözkonusu oluyor. Her birimizin dünya çapında temasları var ve bu imkanın kullanılmaması tamamen günah sayılabiliyor. Amerikalılar, eski cumhurbaşkanlarının nasıl kullanılabildiğini çoktan göstermiş durumda. Amerikan başkanları, dünyanın çeşitli yerlerine gönderiliyor ve böylece pratikte siyaset, diplomasi ve askerlik alanında yararlı bir iş yapıyor.” Sözlerini böylece noktalayan Dr. Jelü Jelev, bu eski cumhurbaşkanları görüşmelerinin daimi ve yararlı bir gelenek haline geleceği umudunu dile getirdi son olarak.

Türkçesi: Rayna İvanova

http://bnr.bg


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.