Bulgaristan’da ‘iç güvenlik’ krizi

Haberler

İçişleri Bakanı Veselin Vuçkov’dan sonra Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS) Başkanı Vladimir Pisançev ve İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Svetlozar Lazarov da görevlerinden istifa etti.

Ülkede iç güvenlik konusunda krize neden olan istifalar zinciri, İçişleri Bakanı Vuçkov’un, 4 Mart’ta ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey’in ziyareti sırasında başladı.

Vuçkov’un istifa etmesine tepki gösteren Başbakan Boyko Borisov, bugün parlamentoya giderek, Pisançev ve Lazarov’un da görevlerinden çekilmelerini istedi. DANS Başkanı Pisançev ile Genel Sekreter Lazarov da talep üzerine görevlerinden ayrıldıklarını açıkladılar.

Borisov, özellikle Vuçkov’un istifasını, “Bana polisiye numaraları çeviriyorlar. Birileri beni yakamdan tutup yönlendirebileceklerini zannediyor” sözleri ile tepki göstermişti.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Veselin Vuçkov’dan boşalan İçişleri Bakanlığı’na Başbakan Yardımcısı Rumyana Bıçvarova’yı getireceğini açıklamıştı.

-Krizin nedeni-

Bulgaristan’da iç güvenlik birimleri liderlerinin istifasına neden olan tartışma, İçişleri Bakanı Vuçkov’un, eski hükümet tarafından atanan Pisançev ve Lazarov’un ayrılmasını istemesi ile başladı. Bu talebin Borisov tarafından yerine getirilmemesi üzerine Vuçkov, FBI Başkanı ziyareti esnasında görevini bıraktı. Vuçkov’un istifasına öfkelenen Borisov ise bu kez Pisançev ve Lazarov’un da istifasını istedi.

AA