Bulgaristan’da halk, AP için sandık başına gidiyor.

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da halk, 25 Mayıs Pazar günü yapılacak Avrupa Parlemontosu (AP) seçimleri için sandık başına gidecek. Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), AP için seçilecek 18 milletvekilinin 5’ini kazanmayı hedefliyor. HÖH’ün Kırcaali mitingine katılan 10 bin soydaşa seslenen Genel Başkan Ahmet Doğan, “Avrupa’ya adım adım değil gümbür gümbür girmemiz lazım” dedi.

Bulgaristan’ı AP’de temsil edecek 18 milletvekilinin belirleneceği seçimlere ülkenin üçüncü siyasi gücü ve hükümet ortağı HÖH 5 milletvekili kazanmayı hedefliyor. Genel Başkan Ahmet Doğan, seçim ilgili propaganda çalışmalarına Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali’den start verdi. Kırcaali’nin köylerini gezen ve soydaşlarla buluşan Doğan, gördüğü sıcak ilgi karşısında keyiflendi.

Kırcaali pazarını gezip esnafla sohbet eden Doğan, alışveriş yaptıktan sonra Spartaküs Anfitiyatrosu’nda 10 bin soydaşa seslendi.
Avrupa’yı, refah, hoşgörü ve barışın birliği olarak niteleyen Doğan, “Varoluşumuzun 17 yıllık süresi içerisindeki çalışmalarımızda, Avrupa Birliği’nin sembolü ‘Çok çeşitlilikte bir olmak’, paylaşılan değerler metninde milli özdeşliği koruyan, simgesi olan ve genel politika gerçekleşmesinde beraber çalışmak, vizyonumuzdur. Biz, kültürel farklılıklara karşılıklı saygıya dayalı geleceğimiz için etkili kararlar alabilecek birliği desteklemekteyiz, çünkü entegre olmanın diğer adı hoşgörüdür” dedi.

Bulgaristan’da özel bir ‘etnik model’ yaratıldığının altını çizen HÖH Genel Başkanı Ahmet Doğan, “Biz, Bulgaristan etnik modeli sayesinde, AB’nin değer sisteminin zenginleşmesine yardım edeceğiz, bu da Bulgaristan’ın, Balkanların ‘sorun bölgesinden’, barış ve istikrar bölgesine dönüşmesinde katkısı olacaktır. Bunun için de dış politikasında Avrupa Birliği ve Evroatlantik öncülüklü olan, Balkanlardaki ülkelerin, üyelik kriterlerinin hepsini yerine getirmeleri gerekmektedir” diye konuştu.

Miting öncesinde gençlerden oluşan ritm saz grubu ile yerel pop sanatçısı Esil Düran konser verdi. Spartaküs Anfitiyatrosu’nu dolduran binlerce soydaş ellerinde Bulgaristan, Avrupa Birliği ve parti bayraklarını sallayarak çoşkularını ortaya koydu.
ÜÇ AY OTURMAYAN OY KULLANMAYACAK

Bulgaristan Meclisi’nde son olarak kabul edilen bir yasa ile ülkede son üç ay içinde oturmayan Bulgar pasaportlular seçimlerde oy kullanamayacak. Bu değişiklikle Türkiye’de bulunan binlerce soydaşın oy kullanmasının da önüne geçilmiş oldu. Kırcaali’de bu yasa ile sadece Kırcaali’de seçmen listelerinden 85 bin kişinin çıkartıldığı bildirildi.
18 ADAYIN YARISI SOYDAŞ, YARISI BULGAR

Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin Avrupa Parlemontosu’nun 18 kişilik milletvekili aday listesinin 9’u soydaş, 9’u da Bulgarlardan oluşuyor. Listede şu isimler yer alıyor:

Filiz Hüsmenova, (40. Millet Meclisi ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili), Mariela Baeva (Uluslararası deneyimli dilbilimci, ekonomist), Metin Kazak (Bulgaristan Cumhuriyeti ombudsman yardımcısı), Vladko Panayotov (Maden ve Jeoloji Enstitüsü profesörü), Vanya Matanova (Piskolojik bilimler doktoru), Milena Hristova (Tarım Bakanlığı’nda hukukçu), Timur Halilov (Bulgaristan Ulusal Televizyonu Türkçe haber sunucusu), Korman İsmailov (HÖH Gençlik Kolları Başkanı), İskra Mihaylova (Bayındırlık Bakanı Yardımcısı), Penço Zagorski (HÖH Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı), Anelia İlieva (Avrupa Entegrasyonu ve İş idaresi – yüksek lisans), Atanas Kınçev (Ekonomi doktoru), Çetin Kazak (39 ve 40. Millet Meclisi ve Avrupa Parlamentosu Miletvekili), Fatme İliyaz (40. Millet Meclisi ve Avrupa Parlamentosu Miletvekili), Necmi Ali (40. Millet Meclisi ve Avrupa Parlamentosu Miletvekili), Doç. Dr. Aliosman İmamov (40. Millet Meclisi Milletvekili), Prof. Ludmil Georgiev (Sosyoloji profesörü), Ünal Lütfi (Millet Meclisi Başkan Yardımcısı)

 

Kaynak:


İçeriği Paylaş