Bulgaristan’da devlet nişanı tartışması

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Boyko Borisov ile Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov arasında başlayan, devlet nişanı tartışması gittikçe büyüyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı emekli general Angel Marin, kendisine Cumhurbaşkanı Pırvanov tarafından 10 Ocak’ta takdim edilen, ”Birinci Derece, Kılıçlı, Stara Planina” devlet nişanını iade etme karar aldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığında görev süresini tamamlamak üzere olan Marin, Başbakan Borisov’un, nişan konusunda getirdiği eleştirilerin, ”tahammül sınırını zorladığını” ifade etti.

Ülkenin en yüksek devlet nişanını iade edeceğini bildiren Marin, basın merkezi yoluyla yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
”Nişanı iade ederken, seçilmiş yeni Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in göreve başlamasından dolayı 23 Ocak’ta yapılacak devlet törenine katılmayacağım. Başbakan Boyko Borisov’un da hazır bulunacağı Meçhul Asker Anıtı önündeki resmi törene de gitmeyeceğim. Kendisiyle yan yana duramam.”

Başbakan Boyko Borisov, bakanlar kurulu toplantısında yaptığı ve tartışmaya neden olan konuşmasında, ”Marin gibi bir kişinin bu nişana layık görülmesine anlam veremiyorum. Çalışmalarında nişanı hak edecek bir şey de göremiyorum. Düz mantıkla hareket ederek, gelmiş geçmiş tüm başbakan ve başbakan yardımcıların birer Stara Planina nişanı takdim etmek gerekiyor” demişti.

Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov da Başbakan Borisov’a tepki göstererek, ”Marin, nişanı haketmeseydi, Borisov bana getirilen ödül teklifi neden imzaladı- Başbakanın aşağılayıcı ve ayıp konuşma tarzına kesinlikle karşıyım” ifadesini kullandı.

Bulgar basını, Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak iki dönem üst üste yaptığı görevini tamamlamak üzere olan Marin’in çıkarttığı af kararlarının Başbakan Borisov’un tepkisine neden olduğunu öne sürdü.

Cumhurbaşkanlığı internet sitesine göre Marin, insan ticareti, adam kaçırma, cinayet, tecavüz ve başka ağır suçlardan 30 yıla kadar hüküm giymiş toplam 209 mahkum hakkında af kararı aldı.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.