Bulgaristan’da değişim istihbarattan başlıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Göreve 23 Ocak’ta başlayan Bulgaristan’ın yeni Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, ülkenin istihbarat yönetimi ve diplomatik servisinde kadro değişikliği yapılacağını bildirdi.

Plevneliev, Ulusal İstihbarat Servisi’nin (NRS) yeni müdür ve müdür yardımcısının bakanlar kurulu tarafından en kısa zamanda açıklanacağını ve NRS’de reformların süreceğini kaydederek, şunları söyledi:

“2012 yılı sonuna kadar artık istihbarat ve Milli Koruma Servisi’nin (NSO) çalışma kural ve önceliklerini net olarak belirleyecek yeni yasaların yürürlüğe girmesi gerekiyor. Mart sonunda Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) ilk toplantısında bu alanda yapılacak reformların detayları geniş kapsamlı olarak ele alınarak yeni NRS ve NSO yasaları hazırlanacak.”

Plevneliev, Başbakan Borisov ile ayrıca yeni atanacak bazı büyükelçilerin isimlerini de görüştüklerini belirterek, yeni büyükelçilerin aşamalı olarak seçileceklerini bildirdi.

Plevneliev’in, göreve başlar başlamaz cumhurbaşkanlığı internet sitesinde yayınladığı 40 maddelik çalışma önceliklerinin ikinci sırasında büyükelçiler sorunu yer alıyor. Plevneliev’in yaklaşık 50 ülkeye yeni büyükelçi ataması gerekiyor.

Dışişleri Bakanlığı, aralarında Bulgaristan’ın Ankara büyükelçisinin de bulunduğu 33 büyükelçiyi komünizm döneminde ajanlık yaptıklarının belirlenmesi üzerine geçen yıl geçici olarak merkeze geri çağırmıştı. Eski Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov’un bu büyükelçilere destek çıkarak kararnameyi imzalamaması yüzünden yerlerine yeni atamalar yapılamıyordu.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.