Bulgaristan’da akıntıya karşı kürek çekmeye devam…

Haberler

Haci’nin yeniden başmüftü seçilmesine rağmen başmüftülük krizi sürüyor.

Bulgaristan’da 12 Şubatta yapılan Müslümanlar Konferansında Mustafa Aliş Haci’nin yeniden başmüftü seçilmesine rağmen ülkedeki başmüftülük krizi sürüyor.

Mahkeme tarafından Bulgaristan Müslümanları Yüksek Dini Şura Başkanı olarak ilan edilen eski Başmüftü Nedim Gencev, Başmüftülük merkez binası ve seçilmiş Başmüftü Aliş Haci’nin lojmanını işgal ettikten sonra bu kez Sofya’daki Başmüftülük Vakfına ait bir apartman dairesine de polis zoruyla girdi. Olay sırasında Başmüftülük Genel Sekreteri Hüseyin Hafızov da polise direnmek suçlamasıyla gözaltına alındı.

Olay üzerine aralarında bölge müftülerinin de bulunduğu 50 kişilik bir grup, işgal eylemini protesto etti.

Genel Sekreter Hafızov, hakkında ceza tutanağı düzenlenip serbest bırakılmasının ardından yaptığı açıklamada, polisin Başmüftülük vakfına ait bir mülke zorla girilmesine izin verdiğini ileri sürdü.

Sofya Şehir Mahkemesinin, Müslümanlar Konferansının kaydını reddettiğini hatırlatan Hafızov, bu karara yapılan itirazın Temyiz Mahkemesi tarafından görüşüleceğini bildirdi. Hafızov, “Biz haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” diye konuştu.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir