Bulgaristan’da 10 yıl içinde yaklaşık 12 bin kişi intihar etti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da 10 yıl içinde 11 bin 646 kişi hayatına bilinçli olarak son verdi. Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün(NSİ) verdiği bilgilere göre 2000 ila 2010 yılları arasında intihar eden kişilerin 8 bin 626’sı erkek, 3 bin’i kadın olduğu vurgulanıyor. Bu rakamlar, erkeklerin 3 kat daha çok ölümü tercih ettiğini gösteriyor.

Ülkede en çok intihar olayı 2003’de kaydedilirken(bin 383), en az 2010’da(859) gerçekleşti. Rakamalar ayrıca, intihar sebebinin kriz olmadığını gösterirken, uzmanlar çoğunluk iitbarıyla buna sebeb olarak aile içindeki anlaşmazlıkların olduğunu belirtiyor. Hayatına son verme girişimine diğer sebepler arasında psişik sorunlar, kötü mali durum, tek taraflı aşk, istenmeyen gebelik, işte sorunlar vs. oalrak sıralanıyor.

Etnik dağılım bakımından intiharların yüzde 75’i Bulgarlar, yüzde 14’ü Romanlar tarafından gerçekleştiriliyor. Geçen sene kendi yaşamına son veren en yaşlı kişi 97 yaşında, en genci ise 8 yaşında olduğunu aktaran NSİ, her dört kişiden biri günlük stresten psikolojik bir hastalık kapma riski bulunduğunu belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün(DSÖ) verilerine göre son 50 yılda intihar olaylarının yüzde 60 arttığını gözler önüne seriyor.

Raporda, her yıl 1 milyon kişi, ya da 40 saniyede bir şahıs hayatına son veriyor. İntihat denemelerinin, intihara göre 20 kat daha çok olduğunu belirten DSÖ, dünyada gerçekleştirilen intihar bakımından birinci sırada Litvanya, arkasından Güney Kore, Kazahstan, Belarus, Japonya, Rusya gibi ülkeler geldiğini aktarıyor. Zaman


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.