Bulgaristan Türkleri ile Gurur Duydum

Dr. Bayram Çolakoğlu
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’daki bir erken seçim daha geride kaldı. Özellikle son bir aydan beri öne çıkan ise Türkiye’deki seçmenlerin nasıl engelleneceği ve DOST Birliği’nin önün nasıl kesileceği üzerine odaklandı. Merkez Seçim Kurulu’nun  üç gün önce ortaya çıkan 13 Mart tarihli kararı ki buna göre yurt dışında taahhütname ile oy kullanacak olan seçmelerin dilekçelerininsadece sandık heyeti önünde doldurulma zorunluluğu getirildi. Bu kural bugün uygulandı ve inanılmaz kuyrukların oluşmasına yol açtı. Geri dönenler oldu. İzmir’de bu karara rağmen, karara aykırı olarak bir sandıkta sadece kendisi Bulgarca yazabilenlere oy kullandıttırıldı.

Bulgaristan’da hiç bir resmi kurumda doldurulan matbu dilekçeler, görevlinin önünde doldurulmaz. Hatta bilgisayarla doldururlar ve imza görevlinin önünde atılır. Buna rağmen tek istisna yurtdışı sandıklarında oy kullanırken yapıldı bu seçimlerde… Bulgaristan’ın kendi kanunlarına aykırı bir karardı, seçim kurulunun söz konusu kararı.

Tüm bunlara rağmen, provokasyonlara rağmen Bulgaristan Türkleri vakarını korudu, medeni seviyesini ispatladı; 5-6 saat sıra bekleyen insanımız adeta sabır taşı gibiydi, 70 yaşını geçmesine rağmen. Hasta olmasına rağmen…

Bu elleri öpülesi insanımızı tebrik ediyorum. Bulgaristan Türkleri ile gurur duyuyorum, sonuç ne olursa olsun… Bu millet uyanmıştır, kimse onları sallayarak uyutamaz.

Bu yazıyı yazdığım sırada sayıma başlanmıştı, seçimlerin Bulgaristan ve Soydaşlarımız için hayırlı olması en büyük temennimiz.

b.colakoglu@balturk.org.tr


İçeriği Paylaş