Bulgaristan Türkleri’nin yaşam umudu Erdoğan

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Etnik gerilimin tırmandığı Bulgaristan’da yaşayan Türkler, Başbakan’dan yardım istedi. Türkler “Erdoğan Bulgar Başbakanı Borisov’u arasa, burada bize kimse dokunamaz” dedi.

Bulgaristan’da cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimler öncesinde, Filibe kentine bağlı Katunitsa Köyü’nde bir Bulgar gencin ‘Romanlar Kralı’ lakaplı Kiril Raşkov’un yakın çevresinden birinin kullandığı minibüsün çarpması sonucunda ölmesiyle başlayan olaylar ülke geneline yayılıp etnik çatışmaya dönüşürken, saldırılara maruz kalan Türkler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım talep etti. Bulgarların Türkler ve Romanlar’a karşı protestolarında “Çingeneleri sabun yapalım” ve “Türkleri bıçaktan geçirelim” şeklinde slogan atmaları ve olayların Filibe’nin yanı sıra 10 kente daha sıçraması gerilimi tırmandırdı. Üyelerinin çoğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) ofisleri ile Filibe’de Muradiye Camii’ne taşlarla saldırıldı. Irkçı Ataka Partisi’nin desteklediği eylemlerde yaklaşık 200 kişi gözaltına alındı.

Filibe’nin yaklaşık 75 bin Türk ve Roman’ın yaşadığı Stolipinovo (Yeniköy) Mahallesi’ne de yüzlerce milliyetçi Bulgar ellerinde sopalarla saldırmak istedi. Bir mahallelinin kent girişinde ölü bulunmasından sonra bölgede korku daha da arttı. Filibe Belediyesi’nin temizlik işçisi çok sayıda kadın da, çalışırken milliyetçi Bulgarların saldırısına uğradı. Geceleri evlerinden çıkmaya korktuklarını, işe gidemediklerini ve çocuklarını da okula gönderemediklerini anlatan Türkler ve Romanlar ise sorunun Başbakan Erdoğan’ın bir telefonu ile çözüleceğine inanıyor. Erdoğan’ın Bulgar Başbakanı Boyko Borisov’u telefonla araması ile ‘yaşam ve çalışma güvencesine kavuşacaklarına inandıklarını’ söyleyen mahalle sakinleri, “Tek umudumuz Başbakan Erdoğan, bir telefon etse bize burada kimse dokunamaz. Buna inanıyoruz. Biz burada tek güvencemiz Türkiye’dir” dedi.

ROMANLAR KRALI’NIN CAN ‘KORKUSU’

Komşu Sırbistan’a kaçma planı yapmış

Ülkede etnik gerilimin tetiklenmesine yol açan isim olarak bilinen ‘Romanlar Kralı’ ve ‘Çar Kiro’ lakaplı Kiril Raşkov’un gözaltına alınmasından kısa süre önce komşu Sırbistan’a kaçmayı planladığı ortaya çıktı. Avukatı Daniel Angelov, Raşkov’un Katunitsa’da çıkan olayların ardından hayatının tehlikede olduğunu hissettiğini belirtip “Müvekkilim canını kurtarıp kendini güvende hissetmek istiyordu. Bu yüzden bu kaçış planını yaptı. Adaletten kaçmak gibi bir hedefi yoktu” açıklamasını yaptı. Raşkov salı gecesi ‘ölüm tehdidinde bulunmak’  suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.