Bulgaristan-Türkiye Sınırındaki Gümrük Kapısının Onarımı 30 Haziran’da Sona Erecek

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

İktidardaki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) milletvekili Smilyana Nitova, Türkiye sınırına bulunan Hasköy kentinde düzenlediği basın toplantısında, 2012 yılından bu yana onarımı devam eden gümrük kapısındaki çalışmaların son durumu hakkında bilgi verdi.

Nitova, yük taşımacılığı için kilit önem taşıyan, iki ülke arasındaki en büyük gümrük kapısının onarımının beklendiğinden daha uzun sürdüğünü ancak kapının onarılmış haliyle 30 Haziran’da hizmete gireceğini bildirdi.

Nitova, genişletme ve onarım çalışmaları nedeniyle her iki yönde geçiş yapan yük taşımacılarının büyük sorunlar yaşadığı gerekçesiyle Maliye Bakanı Petar Çobanov’dan yazılı açıklama talep ettiğini ve Çobanov’un yanıtında onarım çalışmaları nedeniyle yaşanılan sıkıntıların haziran sonunda sona ereceğine dair söz verdiğini belirtti.

Nitova ayrıca onarımı Avrupa Birliği’nin (AB) finansmanı ile 2012 yılından beri süren Kapitan Andreevo’un hizmete açılmasının sürekli ertelendiğini ve gümrük kapısının yarı kapasite ile çalıştığını ifade etti.

Onarımın tamamlanmasından sonra Kapitan Andreevo’da 12 kamyon tartısı kullanılabilecek. TIR trafiği 16 şeritten, otomobil ve otobüs trafiği ise 20 şeritten yapılabilecek. Kapı, AB’nin son teknoloji kriterlerine göre denetim ve hizmet teçhizatı ile donatılacak.

Bulgar makamları, 30 Haziran’a kadar Kapitan Andreevo’da onarım çalışmaları süreceğinden, yük taşımacılarına geçişleri için diğer kapıları tercih etmelerini tavsiye ediyor.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

 


İçeriği Paylaş