Bulgaristan, Schengen vizesini kabul edecek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan hükümeti, Schengen vizesi sahibi yabancıların ek vize almadan ülkeye girebilmesi üzerinde çalışıyor. Yeni uygulamanın birkaç hafta içerisinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Bulgar içişleri ve dışişleri bakanlıkları, Schengen sahipleri yabancı vatandaşların ek Bulgaristan vizesi almadan ülkeye rahatça giriş yapabilecekleri bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov, bu sayede turizmin ve ticaretin daha da gelişeceğini söyledi.

Bakan Mladenov, tüm dünyadaki Bulgaristan temsilciliklerinin iki haftadan bu yana, bir yıla kadar vize verme yetkilerine de sahip olduğu, bu sayede Bulgaristan’da iş yapmak isteyen kişilerin vize alma konusunda zamandan önemli oranda tasarruf edeceklerini belirtti. Mladenov, Rusya’daki Bulgaristan temsilciliklerinin vize vermede daha esnek çalıştıkları sistemin bir yıldır uygulandığını ve bu ülkeden gelen turistlerin yüzde 40 oranında arttığını dile getirdi.

Şu anda Schengen vizesi sahiplerinin, Bulgaristan’da kalabilmeleri için ayrıca Bulgaristan vizesi almaları gerekiyor. Schengen vizesi sahiplerinin Bulgaristan’da en fazla beş gün kalarak transit geçiş yapmaları gerekiyor.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.