Bulgaristan, milyonlarca avroluk AB fonunu dondurdu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov 14 Eylül Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ülkesinin güneydoğusundaki Sliven kasabasında AB sponsorluğunda başlatılan sekiz projenin, yolsuzluk şüphesi üzerine hükümet tarafından askıya alındığını doğruladı.

Projelerin uygulanması için ayrılan toplam yaklaşık 30 milyon avronun “tüm durum… açıklığa kavuşana” dek bloke edileceğini belirten Borisov, yardımın dondurulması yönündeki talimatı bizzat kendisinin verdiğini de vurguladı.

Borisov, ülkesi için bu eşi görülmemiş adımı atma kararını, kabinesinin dört veya beş üyesinin, Belediye Başkanı Yordan Leçkov tarafından yönetilen Sliven’deki projelerde yaşanan sorunlarla ilgili kaygılarını yaklaşık bir aydır kendisiyle paylaşmaları sonrasında verdiğini kaydetti.

Söz konusu bakanlar arasında, Bölgesel Kalkınma Bakanı Lilyana Popova ve Borisov’un merkez sağ GERB partisinin kendisini 23 Ekim cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermesi sonrasında bu ayın başlarında istifa eden, öncülü Rosen Plevneliev de yer alıyor.

Bakanların bir diğeri de, basın sözcüsü Çarşamba günü AFP’ye verdiği demeçte “fonların Ağustos ayından beri dondurulduğunu ve bu arada da olası usulsüzlüklerle ilgili soruşturmanın yürütüldüğünü” söyleyen, AB Fon Yönetimi Bakanı Tomislav Donçev.

Sözcü, “Bu, Bulgar hükümeti adına önleyici bir harekettir.” diye de ekledi.

Sliven’in su ve kanalizasyon şebekerinin 110 km’lik kısmının yeniden inşasını kapsayan 27 milyon avroluk proje, AB’nin Bölgesel Kalkınma ve Çevre operasyon programları kapsamında finanse edilen ve askıya alınan sekiz girişimin en büyüğü.

Devlet yayın kuruluşu Bulgar Ulusal Televizyonu’na (BNT) verdiği demeçte Donçev, üstlenicilerin seçiminde kamu satın alma kurallarının ihlâl edildiğine dair iddialara değindi.

Donçev, “Prosedürde ayrımcılık yapıldığı ve rekabetin sekteye uğratıldığına dair şüpheler var.” dedi.

Çarşamba günü basın mensuplarına konuşan Borisov, konunun çoktan savcılığa havale edildiğini ve Avrupa Komisyonu’nun (AK) da kabinenin, projelerin finansmanını dondurma kararını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Usulsüzlük iddiaları, Slivenli bir grup belediye meclisi üyesinin, “Yeni Mafya” başlıklı ve İngilizce altyazılı bir belgeyi internet’e yükledikleri Temmuz ayı ortasında ortaya atıldı.

Meclis üyeleri, son sekiz yıldır Sliven’i yöneten ve Ekim ayında belediye başkanlığında üçüncü dönemini kazanmayı umut eden Leçkov’u, inşaat projeleri için açılan ihalelere fesat karıştırmakla suçladı. Grup, iddialarını destekleyen belgeleri Brüksel’e gönderdiğini söyledi.

Sofya merkezli internet haber portalı Mediapool’un AB Bölgesel Politikadan Sorumlu Komisyon Üyesi Johanned Hahn’ın sözcüsü Ton van Lierop’a dayanarak Çarşamba günü verdiği habere göre, AK Sliven’deki AB destekli projelerle ilgili olarak Bulgar makamlarına göndermek üzere bir mektup hazırlıyor.

Eski bir futbol yıldızı olan Leçkov, Ekim ayında yapılacak yerel idare seçimlerinde GERB’nin Sliven belediye başkanı adayı olacak. Borisov Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, herhangi bir hata kanıtlanmadığı sürece, partisinin Leçkov’a verdiği desteği geri çekmeyeceğini söyledi.

Adaylığını Temmuz ayı başlarında duyuran başbakan, Leçkov’un her insan gibi “zayıf noktaları” olduğunu, ancak bir sonraki görev döneminde bunları “düzelteceğini” ileri sürdü.

Öte yandan BNT’nin aktardığına göre Sliven’de basın mensuplarına konuşan Leçkov, gerekli tüm belgelerin yanı sıra konuyla ilgili kendi görüşünü AK ve diğer tüm yetkili mercilere sunmaya hazır olduğunu söyledi.

Belediye başkanı görevi kötüye kullanmaktan yargılanmış, ancak Mart ayında temize çıkmıştı.

SETimes.com

İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.