Bulgaristan Meclisi Hükümete devam dedi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Millet Meclisinde yapılan oylama sonucu Borisof hükümeti ayakta kaldı. Ana muhalefet konumundaki Bulgaristan için Koalisyon ile Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin ekonomik krizle başa çıkamama ve bunun sonucunda halk üzerindeki etkilerinden dolayı sunduğu hükümete güvensizlik oyu, iktidar GERB (Bulgaristan’ın Avrupa Gelişimi İçin Vatandaşlar) Partisi ve bağımsızların oylarıyla geçmedi. 240 sandalyeye sahip Mecliste hükümetin düşmesi için 121 oy gerekmekteydi. Mavi Koalisyon milletvekilleri önerge tartışmaları ve oylamaya girmezken, Ataka milletvekilleri de oylamadan birkaç dakika önce Genel Kurulu terk ettiler.
Hükümetin düşmesi yönde 70 milletvekili evet oyu verirken 124 de hayır oyu kullandı. Oylamaya toplam 196 vekil katıldı. GERB partisi milletvekillerinden 115’i hükümete evet derken, diğer destek dokuz bağımsız vekilden geldi. İki bağımsız vekilin çekimser kaldığı oylamada sosyalistlerden 38 ve HÖH’nden 32 vekil hükümetin düşmesi yönden oy kullandı.
Son dönemde “delice süren milletvekili satın alımından” dolayı, bugüne kadar iktidarın koşulsuz destekleyicisi Ataka oylamanın gizli yapılmasını istedi, ancak oylama sonucu reddedilen aşırı sağıcıların isteği, kendilerinin salonu terk etmesine neden oldu.
Sosyalistler adına Maya Manolova oylamanın, vekilin oturduğu yerden kalkarak ve ismen yapılmasını istedi, ancak bu öneri de kabul görmedi.
Başbakan Borisov’un katılmadığı oylamada altı bakan yer aldı.

İsmail İBRAHİMOĞLU


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.