Bulgaristan konsolosu seçim için geldi.

Bal-Türk'ten Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

 

Bal-Türk Başkan Yard.Halit Meriç(solda),Todor Petrov(ortada),Vali Yard. Mustafa Pekdemir(sağda)

Bulgaristan Konsolosu Todor Petrov, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için isteklerini belirtmek ve ön kontrol nedeniyle Kocaeli’ye geldi.

23 Ekim’de yapılacak olan Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kocaeli’de sandık açılacak okulları kontrol etmek üzere Bulgaristan Konsolos’u Todor Petrov, Kocaeli Vali Yardımcısı ile görüşmek için ilimize geldi. Yaklaşık bir saat kadar süren görüşmede Petrov vali yardımcısı Mustafa Pekdemir’e seçimle ilgili olarak ayrıntılı bilgi verdi ve bu konuda ki taleplerini dile getirdi. Petrov yaptığı açıklamalarda, bir sandıkta yalnızca 1000 oy olma sınırının olmadığını, vatandaşların oylarını akşam saat 20.00’ye kadar kullanabileceklerini, eğer kalabalık nedeniyle belirtilen zaman içinde oylarını kullanamazlarsa, o vatandaşların kimlik ve pasaportlarını alıp oylarını kullandıracaklarını belirtti. Vatandaşların, isimleri hangi sandıkta kayıtlıysa orada oy kullanabileceklerini, listede adı olamayanların ise evrakları tam olmak koşuluyla konsolosluklarda oy kullanabileceklerini söyledi. Pasaportlarının süresi dolan Bulgaristan vatandaşlarının seçimden önce konsolosluğa başvurmaları durumunda geçici pasaport alabileceklerini söyledi.

Oy pusulaları seçimden bir gün önce seçimin yapılacağı okullara gönderilecek. Okullarda derneklerin belirlediği Bulgarca okuma yazma bilen kişilerden oluşacak toplam 42 asil 8 yedek üye, sandık başlarında görev yapacak. Pekdemir, sandık görevlileri dışında okulda bir müdür yardımcısı, bir müstahdem ve iki polisin görev yapacağını belirtti. Petrov okullarda faks makinesi ve internetin mutlaka bulunması gerektiğini vurguladı ve Pekdemir bu isteklerini Kaymakamlığa yazılı olarak ileteceğini söyledi.

Pekdemir, valiliğinin amacının Bulgaristan vatandaşlarının huzurlu bir ortamda oylarını vermelerini sağlamak olduğunu ve bunun için gerekli tüm hazırlıkların yapıldığını söyledi. Ayrıca gelecek tüm talepleri karşılamaya hazır olduklarını belirtti. Vali yardımcısı Mustafa Pekdemir, Bulgaristan’ın partilerinden gelecek olan gözlemciler için misafirhanelerin hazır olduğunu ve ihtiyaç olduğunda kullanılabileceğini belirtti.

Vali Yardımcısı, ‘Bulgaristan, hem komşumuz hem dostumuz o yüzden tek amacımız onlar ne istiyorlarsa yerine getirmek, kesinlikle işlerine karışmayacağız sadece işlerini kolaylaştıracağız’ dedi. Ayrıca Pekdemir, Petrov’a bir AB projesi yapma teklifinde bulundu ve bu projenin iki ülke arasında ki bağı daha da kuvvetlenebileceğini söyledi.

Haber ve Fotoğraf: Sena Gürsoy


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.