Bulgaristan hükümetinde istifa

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev tarafından kurulup beş gün önce göreve başlayan geçici hükümetin Seçimlerden Sorumlu Bakanı Krasimira Medarova görevinden istifa etti.

Medarova’nın istifası, siyasi krizin yaşandığı Bulgaristan’ı 5 Ekim’de erken seçime hazırlamakla görevlendirilen geçici hükümetin Başbakanı Georgi Bliznaşki’yi de zor durumda bıraktı.

Cumhurbaşkanı Plevneliev’in seçtiği Medarova’nın atanmasına karşı şiddetli bir toplumsal tepki ile karşılaşan Bliznaşkı, istifayı kabul etmekten başka çaresi olmadığını söyledi. Bliznaşki, “Medarova’nin atanmasına karşı sert tepki gösteren Bulgaristan kamuoyunun tavrına duyarlı davranarak, gerekli geri adımları atmak zorundayız” dedi.

Sofya İstinaf Mahkemesi Başkanı olan Medarova’nın bakanlığa atanması, geçmişte Yüksek Seçim Komisyonu’nda (YSK) görev yaptığı dönemdeki “ilgisiz tutumu” nedeniyle geniş tepkiye neden olmuştu. Siyasi çevreler, Medarova’nın profesyonel nitelikleri ve yetkinliklerini “çok yetersiz” şeklinde nitelendirdi.

Eski Başbakan Plamen Oreşarski hükümetinin 23 Temmuz’da istifa etmesinden sonra siyasi ve ekonomik krizin devam ettiği Bulgaristan’da Cumhurbaşkanı Plevneliev’in seçtiği kişilerden oluşan yeni kabinenin en önemli görevi ülkenin erken seçimlere hazırlanması olacak.

AA


İçeriği Paylaş