Bulgaristan elektrik ihracatını durduruyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

(KIRCAALİ HABER)Bulgaristan Ekonomi Enerji ve Turizm Bakanlığı ülkenin 21 Ocak 2012 tarihinde saat 01.00;den itibaren her türlü elektrik ihracatını durduracağını bildirdi.

Bakanlığın Basın Merkezi termik santrallere ana kömür kaynağı olan Maritza İztok madenlerinde 5 gündür süren grev dolayısıyla elektrik üretiminde göreceli düşüş kaydedildiğini belirtti.

Ülkenin iç tüketici ve sanayi sektörlerin elektrik ihtiyaçların sorunsuz olarak karşılanabilmesi için ihracatın geçici olarak durdurulması şart olduğunu itiraf eden bakanlık, kömür temini normale döndüğünde ihracatın devam edebileceğini kaydetti.

Bakanlık kaynaklarına göre Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan, Türkiye ve Makedonya;ya elektrik ihraç ediyor. Ülkedeki termik santraller toplam elektrik üretiminin yüzde 40;ını sağlıyor.

Maritza İztok madenlerinde çalışan yaklaşık 3000 işçi, maaşlarına zam yapılması ve çalışma koşulların iyileştirilmesi talebiyle 5 gündür yaptıkları grevlerini sürdürüyorlar. Grev süresince zarar 3 milyon avroya ulaşırken, enerji Bakanı Trayço Traykov, grevin ülkenin milli güvenliğini tehdit ettiğini öne sürdü.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.