Bulgaristan Devlet Başkanı BM’de Yahudi temsilcilerle görüşecek

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

bulgaria

Mülteciler ve güvenlik sorunları ile ilgili kendisine hem danışman olarak hem de işbirliği için İsrail’i seçen Bulgaristan Devlet Başkanı, BM’de Yahudi örgütlerle biraraya gelecek

 

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Birleşmiş Milletler’in 710. dönem açılışı törenleri için gittiği New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile BM Genel merkezinde ile bir araya gelerek basına kapalı bir görüşme gerçekleştirecek.

Bulgar Ulusal Radyosu haberine göre, Cumartesi günü Bulgaristan Başkonsolosluğu’nda ABD’deki Bulgar topluluklar ile biraraya gelen Plevneliev, ABD ziyareti sırasında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi konulu bir toplantıya katılacak. 2015 Clinton Küresel Yurttaşlık Ödülü programına katılacak olan Plevneliev, daha sonra Yahudi örgütleri temsilcileri ile bir araya gelecek.

Plevneliev, 29 Eylül tarihinde ABD Başkanı Barack Obama’nın girişimiyle düzenlenen IŞİD ve şiddet içeren aşırıcılık ile mücadele için düzenlenen zirvede yer alacak.

Macaristan ve Bulgaristan’ın İsrail’den göçmenlere engel olmak için jiletli çit satın aldıkları yönündeki iddialar karşısında resmi bir açıklama yapılmamıştı.

İsrail’deki Bulgaristan Büyükelçi yardımcısı Rayko Pepelanov, “İsrail ve Bulgar Bakanlıklar arasında içişleri ve güvenlik konularında yoğun bir işbirliğimiz var. Şu an herhangi bir bilgi veremem ama İsrail’in deneyimlerinden elimizden geldiğince aldık” dedi.

Bulgaristan hükümeti, 9 Eylül tarihinde kolluk kuvvetleri ve kamu güvenliği alanında Bulgaristan ve İsrail arasında hükümetler arası bir anlaşma taslağını onayladı.

Bulgaristan hükümeti resmi açıklamasında, iki ülkenin suçla mücadele ve kamu güvenliğini sağlamada koordinasyon ve işbirliği yapılmasının ülkenin kolluk kuvvetlerini güçlendireceğini ilan etmişti.

 

Kaynak: Dünya Bülteni/ Haber Merkezi


İçeriği Paylaş