Bulgaristan bütçe açığına çare arıyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Başbakanı Plamen Oreşarski, bütçede beklenmedik bir açığın çıkması üzerine devlet borcunun artırılmasının talebinde bulundu.

Oreşarski, ülkedeki son gelişmelerle ilgili bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada bütçede yaklaşık iki milyar levalık (bir milyar avro) açık tespit edildiğini söyledi. Bundan birkaç gün önce gelir politikasında bir sorun yaşanmadığını ve bütçenin gözden geçirilmesi gerekmediğini ifade eden Oreşarski, mayıs sonunda 13,6 milyar leva (5,8 milyar avro) olan dış borcun artırılmasının mümkün olduğunu söyledi.

Maliye Bakanı Petır Çobanov da yaptığı açıklamada, hazinede “tampon” önlemlerin tamamının tükendiğini, gelir politikasında beklentilerin sınırlı olduğunu kabul ederek, bir milyar leva (500 milyon avro) ek dış borcun alınabileceğini kaydetti.

Bulgaristan’da hükümetin istifası talebiyle yapılan gösterilerin yoğunluğu gittikçe artarken, Başbakan Oreşarski, “Bir bakan ve bir başbakan çalışmalarında farklı ufuklar göz önünde bulundurmalı. Başka bir deyişle istifa dilekçesini daima cebinde hazır bulundurmalı”ifadesini kullandı.

haber 7


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.