Bulgaristan Bayrampaşa’dan erkek sığınma evi istedi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan belediyeleri ile sıkı ilişki içinde olan Bayrampaşa Belediyesi Bulgaristan’dan gelen’ erkek sığınma evi’ talebi karşısında şaşkına döndü. Kırcaali Belediyesi’nden talebe ilişkin ek bilgi istedi.

YEDİ yıldır Bereket Konvoyu’yla Balkan coğrafyasına Ramazan’ın bereketini taşıyan Bayrampaşa Belediyesi bu yıl ilginç bir istekle karşılaştı. Bulgaristan’daki Kırcaali Belediyesi, Bayrampaşa Belediyesi’nden iki talepte bulundu. Taleplerin ilki, iftardan sonra Türkiye’den bir müzik grubunun konser vermesiydi ve bu talep kolayca karşılandı; Ayna grubu Kırcaali’de iftar sonrası sahneye çıktı. İkinci talepse bu kadar basit değil; Kırcaali Belediyesi, Bayrampaşa Belediyesi’nden kendilerine bir erkek sığınma evi yapmasını istiyor!

Başkan şaşkınlığını gizleyemedi

Talep, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner’i de şaşırtmış. “Bulgaristan’a ben gitmedim bu sene. Oradaki arkadaşlarımıza iletmişler bu talebi” diyen Aydıner, bu ihtiyacın kaynadığını da bilmediklerini söylüyor. “Yani kendine bakamaz hale gelen yaşlı erkekler için midir, şiddet gören erkek var da ondan mı istiyorlar; bunu henüz bilmiyoruz, biz de merak ediyoruz. Ama kendileriyle hemen irtibata geçip durumu netleştireceğiz, elimizden gelen bir şey varsa elbette yaparız” Aydıner’e göre önemli olan o topraklarda kalıcı eser bırakabilmek. Hayata geçen projelerin ilki, Makedonya Kalkandelen’de açılan Kur’an kursu. Meşhur Alaca Camii’nin yanında inşa edilen kursun resmî açılışı önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek. Bir diğer proje ise Kosova’nın Mitrovitsa şehrinde hayata geçecek. Mitrovisa Diyanet İşleri Başkanlığı ve Belediye Başkanlığı’nın Bayrampaşa Belediyesi’ne müracaatıyla gündeme gelen proje; 1715 yapım tarihli ve Sırplar tarafından 3 defa bombalanmış bir caminin restorasyonu. Aydıner “Burası için bir hesap açılacak ve yine sponsorlarımızdan aktaracağımız kaynaklarla bir yıl içinde camiyi teslim edeceğiz” diye konuştu.

ELİF TUNCA


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.