Bulgaristan Başbakanı Borisov Çankaya Köşkü’nde

Haberler Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

20.03.2012

 

TÜRKİYE VE BULGARİSTAN: “AYNI MAHALLEDE EVLERİ OLAN KOMŞU ÜLKELER”

Cumhurbaşkanı Gül kabulde, 10–12 Temmuz 2011 tarihlerinde Bulgaristan’a başarılı bir Devlet Ziyareti gerçekleştirdiğini ve bu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilere somut ivme kazandırdığını ifade etti. Başbakan Borisov’un ziyareti çerçevesinde imzalanacak çok sayıda anlaşmanın iş birliğinin güçlü bir şekilde geliştiğinin ve çeşitlendiğinin en önemli göstergesi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ve Bulgaristan’ın “aynı mahallede evleri olan komşu ülkeler” olduğunu, dolayısıyla bir yandan ikili ilişkileri geliştirirken diğer yandan bölgesel dayanışma ve iş birliğini teşvik etme sorumlulukları bulunduğunu vurguladı. Başbakan Borisov’u partisinin son Cumhurbaşkanlığı seçiminde ve yerel seçimlerde gösterdiği başarıdan dolayı kutlayan Cumhurbaşkanı Gül, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliyev’e en iyi dileklerinin iletilmesini istedi ve Plevneliyev’i resmî ziyaret için Türkiye’ye davet etti.

BAŞBAKAN BORİSOV’DAN TÜRKİYE İLE BULGARİSTAN ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN GÜCÜNE VURGU

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerin gücünü vurgulayan Başbakan Borisov ise kabulde, Cumhurbaşkanı Plevneliyev’in dostane selamlarını getirdiğini ifade etti. Ziyaretinin ülke halklarını birbirine daha da yakınlaştıracağına inandığını söyleyen Başbakan Borisov, ikili iş birliğinde ulaştırma ve enerji sektörlerine stratejik önem verdiklerini, bu alanlardaki otoyol, doğal gaz boru hattı, demiryolu ve denizyolu hatları gibi büyük projelerin gerçekleştirilmesi yoluyla Asya-Avrupa bağlantısının sağlamlaştırılacağını belirtti.

Bulgaristan Başbakanı Borisov, Türkiye-Bulgaristan Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi’nin birinci toplantısı nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak ülkemize resmî bir ziyaret gerçekleştiriyor.

 


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.