Bulgaristan Banka Krizi için AB’den yardım istedi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da bankaların batacağı söylentisiyle halk bankalara akın etti. Bulgaristan yaşanan krizle ilgili Avrupa Birliği’nden yardım istedi. Avrupa Komisyonu, ülkenin en büyük bankalarından bazılarına finansman sağlama talebini kabul etti.
Bulgaristan’da özellikle internet üzerinden yayılan bir banka batacak dedikodusu ile halk bankalara akın etti ülkede ve bir günde çekilen miktar 555 milyon doları buldu. Nakit ihtiyacını karşılamakta zorlanan bankalar mesailerini erken bitirirken Sofya borsası da bir günde yüzde 7,3 değer kaybetti.
Bulgaristan Merkez Bankası bütün devlet kurumlarını finansal istikrarı korumak için birlikte çalışmaya çağırdı. Bulgaristan’da bankaların sağlığı hakkında “yanlış ve kötü niyetli söylentiler” yayan kişilere karşı da yasal işlem yapılmasını istedi. Beş kişi hafta sonunda komplo ile ilgili olarak tutuklandı.
Bulgar hükümeti, Avrupa Birliği’nden de yardım istedi. Avrupa Komisyonu, Bulgaristan’dan gelen, ülkenin en büyük bankalarından bazılarına finansman sağlama talebini kabul etti. Komisyon, Bulgar makamlarının bankacılık sistemini zayıflatmaya yönelik bir komplonun kurbanı olduğuna inandığı bankalara yardım için, 2.3 milyar dolarlık bir kredi hattı sağladı.


İçeriği Paylaş