Bulgaristan Avrupa’ya doğalgaz nakliyatı alanında stratejik devlet oluyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan ‘Güney Akım’ borularından sadece esas hissedar olan Rus tekel ‘Gazprom’ değil başka şirketlerin de doğal gazın nakliyatı yapılması konusunda ısrar edecek. 15 Aralık’ta projede hisseleri olan devletlerin enerji bakanları bir araya gelecek. 21 Aralık günü ise AK ve ‘Gazprom’ arasında sabırsızlıkla beklenen görüşme gerçekleşecek. İşte o zaman başka şirketlerin de doğalgaz borusuna ulaşımı konusunda kararlar alınacak. Ülkemiz Bulgaristan, işte bu beklentilerle karşılayacak Noel’i.

Hatırlatalım: 7 Aralık’ta Rus Devlet başkanı Vladimir Putin’in hazır bulunduğu resmi törende ‘Güney Akım’ projesinin ilk borusunun sembolik açılışı yapıldı. Putin ‘Kuzey Akım’ ile birlikte Avrupa’daki tüketicilere Rus gazı taşıyan en büyük altyapı projelerinden biri olduğunu söyledi.

‘Güney Akım’ projesinin 900 km’si Karadeniz’in dibinden geçecek. Varna şehri yakınlarından üste geçecek, ondan sonra Sırbistan, Macaristan ve Slovenya topraklarından geçerek İtalya’ya ulaşacak. Hırvatistan, Bosna ve Hersek’e kolların ayrılması da planlanıyor. İlk nakliyatların 2015 yılında gerçekleşmesi planlanıyor. Projenin maliyeti 16 milyar Avro.Bunlardan sadece 10 milyar Avro’luk bölümü deniz bölümü için harcanacak.Borunun kapasitesi gerçekten çok büyük. Bunun dışında Avrupa’da son yıllarda doğal gaz tüketiminin %11 azaldığı saptandı. Aynı zamnada Orta Doğu ülkeleri arasında AB’ne gaz nakliyatı konusunda rekaber artmaktadır. Kaya gazı miktarları artıyor, yenilenebilir enerji kaynakları AB ülkelerinin enerji stratejilerinde önemli yer alıyor. Avrupa gaz pazarının liberalleşmesinde ısrar ediyor.

Rusya fakat bunları gözardı ediyor. Rusya için ‘Güney Akım’ projesinin gerçekleşmesi Avrupa pazarında dominant rolünün korunması anlamına gelir. Çünkü Rus hattı zamanında girmez ise rakip ‘Nabucco’ projesiyle Hazar gazı Avrupa tüketicisine varacak. Toplam üç doğalgaz projesi Avrupa pazarları için yarışmaktadır. ‘Güney Akım’, Nabucco’ ve Transadriatik doğalgaz projesi – TAR.Bulgaristan bu boru hattında da kilit roldedir, çünkü o da bizim toprklardan geçecektir.

Türkçesi: M.Baharova

http://bnr.bg


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.