Bulgaristan, AB’nin banka denetim sistemine dahil olacak

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan, Avrupa Bir­liği’nin banka sistemine dahil olmak için acil olarak sürece başlama kararı aldı. Cumhurbaşkanlığında yapılan ve ülkenin mali durumunun değerlendirildiği danışma toplantısında, katılımcılar AB’nin banka sistemine dahil olunması için sürecin acilen başlatılmasını kararlaştırdı.
Cumhurbaşkanı Rosen Plev­neliev, toplantı sonunda yaptığı değerlendirmede, Bulgaristan’ın AB’nin banka denetim sistemine dahil olması için sürecin bir an önce başlatılmasında karara vardıklarını, bunun Bulgaristan’ın, Avrupa’nın banka birliğine dahil edilmesi için ilk adım olduğunu söyledi.
AB’nin banka birliğine dahil olduktan sonra tüm mali kurumlar bu sistem tarafından kontrol edilecek, mevduat garantileri ile sorunlu kuruluşların desteklenmesi için genel şartlar bulunacak. Şu ana kadar Bulgaristan bu birliğe katılmayı reddediyordu.
AB’nin banka sistemine göre, Euro Bölgesi’nde bankaları denetleyen bir kurum bulunması, sorunlu bankaların kapatılması veya yeniden yapılandırılması için şartların oluşması ve bir ödeme fonu bulunması hedefleniyor.
Euro Bölgesinde bulunan ülkeler için banka denetimi zorunlu iken, bu denetime AB üyesi diğer ülkeler de dahil olabiliyor. Bu denetimin Kasım 2014’te başlaması gerekiyor. Aralık 2013 tarihinde Başbakan Plamen Oreşarski, Bulgaristan’ın Avrupa Banka Birliğine dahil olmasının öncelik olmadığını söylemişti. Bu sisteme katılmayı Merkez Bankası Başkanı İvan İskrov, ‘Ülkenin ulusal egemenliğinin karşılığında hiçbir şey alınmadan Brüksel’e teslim edileceği’ gerekçesiyle karşı çıkıyordu. Borisov hükümetindeki Maliye Bakanı Simeon Dyankov da denetim sistemine girmeme konusunda görüş belirtmişti.

 

Kaynak. zaman.bg


İçeriği Paylaş