Bulgaristan 40 Bin Tarihi Fotoğrafı Dijital Ortama Aktardı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan‘da, Devlet Arşivler Ajansı tarafından dijital ortama aktarılan 40 bin fotoğrafın arasında Bulgar-Türk ilişkilerini yansıtan çok sayıda siyah beyaz kare bulunuyor.

Devlet Arşivler Ajansı tarafından internet ortamına da aktarılan tarihi fotoğrafların arasında Mustafa Kemal Atatürk‘ün 1923 yılında çekilmiş fotoğrafı da var.

Arşivler Ajansı’nın 1830 yılından günümüze kadar oluşturduğu arşivde 1891-1900 yılları arasında çekilen ve Türk-Bulgar sınırında nöbet tutan askeri personeli gösteren siyah beyaz kareler de yer alıyor.

Arşivler Ajansı’nın koleksiyonunda, Bulgar Çarı Birinci Ferdinand ve eşi Elenora’nınİstanbul ziyaretinden kareler, Bülent Ecevit‘in 1972 yılında gerçekleştirdiğiBulgaristan ziyareti sırasında Rusçuk’ta çekilen fotoğrafının yanı sıra Bulgar-Türk ilişkileri tarihinden anların ölümsüzleştirildiği yüzlerce fotoğrafı görmek mümkün.

Olaylar, insanlar ve mekanlar olarak üç konuya ayrılan 40 bin fotoğraftan kaçı Bulgar-Türk ilişkilerini yansıttığı konusunda ise net bir rakam yok.


İçeriği Paylaş