Bulgaristan’daki Türk yöneticiler, Marmara Belediyeler Birliği’ne ziyarette bulundu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da yaşayan Türk parlamenter ve yerel yöneticiler, Marmara Belediyeler Birliği’ne ziyarette bulundu. Heyet, Birlik AB Komisyonu Başkanı ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı tarafından ağırlandı.
Razgrad HÖH Milletvekili ve Bulgaristan Parlamentosu Türkiye-Bulgaristan Dostluk Gurubu Başkanı Ramadan Atalay, HÖH Avrupa Milletvekili Metin Kazak, Loznitsa Belediye Başkanı ve Hoşgörü Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Haşimov, Hoşgörü Belediyeler Birliği Genel Müdürü Ayhan Etem, Türk Bulgar Ticaret ve Sanyi Odası Yöneticisi Timur Halilov ve HÖH Genel Merkezi Türkiye İlişkiler Sorumlusu Saliha Emin, Marmara Belediyeler Birliği’ne çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Marmara Belediyeler Birliği’nin üyelerine verdiği eğitim hizmetinin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışı lobicilik çalışmaları hakkında bilgi veren Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Türk belediyecilik sistemi ile yerel yönetimlerin, merkezi idareyle hiyerarşik ilişkileri hakkında anlatımda bulundu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın İstanbul’a verdiği hizmetleri anlatırken önemli açıklamalarda bulunan Başkan Çağırıcı, “Dünyada zihniyet çatışmaları bitti ve tüm siyasiler halkına daha fazla hizmet verme yarışı içerisine girdi. Türkiye’de de şu anda durum bu. Örneğin mevcut hükümet göreve başlamadan önce, sağlık sistemi iflas etmişti. Başbakan Erdoğan önderliğinde tam anlamıyla sağlık reformu gerçekleştirildi. Bugün bir tek TC Kimlik Numarası ile bütün işlemler yapılıyor. Eskiden tedavisi bitenler hastanelerde esir alınır, bazen borçlar ödenmediği için ölülerimizi rehin alırlar, cenazelerimizi vermezlerdi. Bunlar artık Türkiye’de geride kaldı” dedi. Başkan Çağırıcı sözlerini, “Türkiye’nin en büyük problemi işsizlik deniyor. Türkiye’de işsizlik problemi yok. Kalifiye eleman sıkıntısı var. Meslek liselerinin varlığı artırılarak ve branşlaşmaya önem verilerek, gelecek yıllarda bu sorunun da çözüleceğine inanıyoruz” diyerek tamamladı.
Bulgaristan’dan gelen heyet adına konuşma yapan Türkiye-Bulgaristan Dostluk Gurubu Başkanı Ramadan Atalay’sa, “Sağlık reformu 1999’da Bulgaristan’da da başladı. Ancak ödenek ayrılmadığı için tıkandı. Türkiye’de bir yıl içerisinde sistemin oturmuş olmasını ve sürecin başarıyla yönetilmesini hayretle izledik” diye konuştu. Toplantıya, Marmara Belediyeler Birliği adına Genel Sekreter Vekili Züver Çetinkaya, İK ve Eğitim Müdürü Adem Yıldırım ve Organizasyon Sorumlusu Birgül Gayretli de katıldı.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.