Bulgar ve İsrail’den ortak oturum

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Hükümeti ile İsrail Hükümeti’nin ortak bakanlar kurulu toplantısı yapacağı belirtildi.

Bulgaristan Hükümeti’nin İsrail Hükümeti ile ortak bakanlar kurulu toplantısı yapacağı, birçok alanda işbirliği anlaşması imzalayacağı belirtildi.

7Hükümet Basın Merkezi, Başbakan Boyko Borisov’un, kabine üyelerinden oluşan kalabalık bir heyetle 11-12 Eylül’de İsrail’i ziyaret edeceğini açıkladı.

Açıklamaya göre, ziyarette Borisov, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşecek, Cumhurbaşkanı Şimon Peres tarafından kabul edilecek.

Ortak hükümetler arası oturumunun ardından, bilişim teknolojileri, haberleşme, sağlık, eğitim ve konsolosluk ilişkilerini kapsayan çok sayıda işbirliği anlaşması ve protokolün imzalanması öngörülüyor. İki hükümet arasında 2012-2014 dönemine ilişkin kültür ve bilim işbirliği anlaşması da imzalanacak.

Ortak hükümetler arası oturumda ayrıca Bulgaristan’da 18 Temmuz’da, Bulgaristan’ın Burgaz Havalimanı’nda meydana gelen ve 1 Bulgar ve 5 İsrail vatandaşının ölümüne neden olan terörist saldırısının ardından süren soruşturma çalışmalarının ele alınması bekleniyor.

Saldırının ardından İsrail devleti, aralarında Bulgaristan’ın da yer aldığı birçok ülkeden İsrailli turistlerin güvenliği konusunda “özel ve ek” önlemlerin alınmasını istemişti.

İsrail’i ziyaret edecek heyette Başbakan Borisov’un yanı sıra İçişleri Bakanı Tzvetan Tzvetanov, Dışışleri Bakanı Nikolay Mladenov, Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Delyan Dobrev, Bölgesel Geliştirme ve İskan Bakanı Totyü Mladenov, Çevre Bakanı Nona Karacova, Tarım Bakanı Miroslav Naydenov, Kültür Bakanı Vejdi Raşidov, Savunma Bakanı Anyü Angelov, Adalet Bakanı Desislava, Atanasova, Eğitim Bakanı Sergey İgnatov’un da yer alacağı öğrenildi.

Kaynak: Ajanslar


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.