Boyko Borisov, “AB, Türkiye ile vize rejimi serbest bırakılabilir”

Balkanlardan Haberler Haberler

resized_ea7f4-33a49a011000

Başbakanı Boyko Borisov, Avrupa Birliği’nin (AB) sığınmacılar için sınırlarını kapatmasını isterken, Türklere vize serbestisi getirmenin önünde bir engel görmediğini açıkladı.
Sığınmacı sorununa çözüm bulma amacı ile Malta’da düzenlenen “2015 Valletta Sığınmacı Zirvesi”ne katılan Bulgaristan Başbakanı Borisov, sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından yaptığı açıklamada, AB ülkelerinde bulunan sığınmacıların entegrasyonu tamamlanana kadar AB’nin sınırlarını sığınmacılar için kapatmasını istedi.

Borisov, sınırların kapatılmasının ardından ”teknolojik düzen tespit edilerek” AB’ye kabul edilecek insan sayısı üzerinde düşünülebileceğini ifade etti.

“AB, Türkiye ile vize rejimi serbest bırakılabilir”

Açıklamasında AB-Türkiye ilişkilerine de değinen Borisov “Daha önce de söyledim, Türkiye Avrupalı gibi davranıyor ve Avrupa Birliği’ne yardım ediyor. Türkiye’nin bu yardımına mali destek dışında başka istisnalarla da cevap verilebilir” ifadesini kullandı.

Borisov, vize rejiminin liberalleştirilmesinin(serbestisi) önünde herhangi bir engel görmediğini, iş dünyası için bunun rahatlama getireceğini, aynı zamanda da Ankara için teşvik anlamına geleceğini savundu.

Kaynak: Anadolu AJANSI