Bosnalı Sırplar’dan ‘mahkeme’ oyunu

Balkanlardan Haberler

Bosna Sırp Cumhuriyeti’nde ”devlet seviyesindeki mahkeme ve savcılık yetkilerinin otonom yapılara devredilmesi” için referandum düzenleme kararı, resmi gazetede yayımlandı. 

Karar, Bosnalı Sırplar’ın “kendilerine karşı önyargılı olduğunu” iddia ettikleri uluslararası savaş suçları mahkemelerini devreden çıkarmayı hedefliyor.

Bosna Sırp Cumhuriyeti Resmi Gazetesi Müdürü Proko Dragosavlyeviç, gazetecilere yaptığı açıklamada, Halk Meclisince 13 Nisanda alınan referandum kararının, gazetenin dünkü sayısında yayımlandığını ifade etti. 

Kararın, resmi gazetede yayımlandığı günden itibaren 8 gün sonra yürürlüğe gireceğini ifade eden Dragosavlyevişç, ”Karar yürürlüğe girdikten 45 gün sonra referandum tarihi belirlenecek. Referandum, Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin tamamında düzenlenecek” dedi. 

Bu arada, Banya Luka kentinin en işlek caddelerine, çeşitli sivil toplum örgütlerince, Bosnalı Sırpları referanduma katılmaya davet eden posterler asıldı. 

”Sırp Halk Hareketi-Seçim Bizimdir” adlı sivil toplum örgütünün yaptığı yazılı açıklamada ise ”Sırp Cumhuriyeti’nde referandum yapılabilmesi ‘egemenliğin’ göstergesidir. Bu nedenle alınan karardan çok mutluyuz” ifadesine yer verildi. 

AB’NİN YÜKSEK TEMSİLCİLİĞİ TEPKİ GÖSTERDİ

AB’nin Bosna-Hersek Yüksek Temsilciliği (OHR) tarafından yapılan yazılı açıklamada ise referandum kararının, Bosna Sırp Cumhuriyeti tarafından geri çekilmesinin beklendiği kaydedildi. 

Açıklamada, ”Bosna Sırp Cumhuriyeti’ndeki yetkililerin yaptıkları hareketleri bir daha gözden geçirilmeleri için zaman daraldı. Uluslararası toplum, Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin bu referandumuna seyirci kalamaz. Çünkü bu hareket Dayton Barış Antlaşması, Bosna Hersek Anayasası ve devletin kurumlarına bir saldırıdır” ifadesi kullanıldı. 

Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin entitelere (otonom yapılara) verilen yetki alanı dışındaki bir konu hakkında referandum düzenleyemeyeceği vurgulanan açıklamada, ”Referandum kararının, 1995’te ülkeye barış getiren Dayton Antlaşması’na aykırı” olduğu belirtildi. 

Sırp lider Milorad Dodik’in talebi üzerine, Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin 2 meclisinden biri olan Halk Mecisi, 13 Nisanda devlet seviyesindeki mahkeme ve savcılığın yetkilerinin otonom yapılara devredilmesi ve bu kurumların yeniden yapılanması konusunda referandum düzenlenmesi için karar almıştı. 

Bu karara, AB yetkilileri, AB’nin Bosna Hersek’teki Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko, Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç ve Hırvat üye Jelyko Komşiç tepki göstermişti.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın