Bosna’da terör kurbanları için cenaze namazı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna-Hersek’te ve Sırbistan’ın Sancak bölgesindeki camilerde cuma namazının ardından Hakkari’deki saldırıda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı ve dua edildi.

Bosna-Hersek Reis-ul Uleması Dr. Mustafa Ceriç’in talimatıyla başkent Saraybosna’daki tarihi Gazi Hüsrevbey Camisi’nde cuma namazının farzının ardından kılınan cenaze namazına, Boşnakların yanı sıra bu ülkede yaşayan Türkler katıldı.

Bosna-Hersek Reis-ul Ulema Yardımcısı Hafız İsmet Sipahiç tarafından kıldırılan gıyabi cenaze namazının ardından, hayatını kaybedenler ve Türkiye için dua edildi. Bosna’daki savaş sırasında Sırpların saldırısı sonucu 3 kızını, torununu ve bu olaydan 2.5 ay sonra da eşini kaybeden Sipahiç, kendisinin de bir şehit babası olduğunu ifade ederek, asker ailelerine sabır dileklerinde bulundu.

Vatan savunmasında can verenlerin cennette ailelerini beklediklerini ve onlara şefaatçi olacaklarını belirten Sipahiç, şöyle konuştu:

”Benim şehitlerim olan çocuklarımın cenaze namazını kıldığımda, kendime şunu dediğimi hatırlıyorum, ‘Hafız efendi, acı gününde başkasına destek olmak kolaydır, şimdi kendini destekle bakayım’. Şehitler, açık ellerle annelerini, babalarını, cennette bekliyorlar. Şehit ailelerine şu mesajı vermek isterim; Onlar ölmedi, yaşıyor. Bu acıyı gururlu, onurlu bir şekilde kaldıralım, Allah’tan onları en güzel mekan olan cennet içinde misafir etmesini ve onların bizi orada beklemesini dileyelim.”

Gazi Hüsrevbey Camisi’nin 38 yıldır müezzinliğini yapan Vehbiya Şeçeroviç de kardeş Türk milletinin acısını yüreklerinde hissettiklerini ifade ederek, bu nedenle de gıyabi cenaze namazının Saraybosna’da da kılındığını kaydetti.

Bu arada, Hakkari’de can veren askerler için Gazi Hüsrevbey Camisi’nin yanı sıra ülkenin birçok camisinde de gıyabi cenaze namazı kılındığı öğrenildi.

SANCAK’TA DA GİYABİ CENAZE NAMAZI KILINDI

Sırbistan’da Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinde de cuma namazının ardından bütün camilerde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Sancak bölgesinin en büyük kenti olan Yeni Pazar’ın (Novi Pazar) yanı sıra Tutin, Syeniça, Prije Polje, Prijboy, Nova Varoş gibi kentlerdeki camilerde şehitler için kılınan gıyabi cenaze namazının ardından, dua edildi.

Öte yandan, Yeni Pazar Belediye Başkanı Meho Mahmutoviç de Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliği’ne taziye mesajı gönderdi.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.