Bosna, Türkiye’den uçak bekliyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek’te yeniden başlayan yangınlar ülkeyi endişelendirirken, yetkililer Türkiye’den yangın söndürme uçağı talep ettiklerini belirtti

Bosna Hersek’in güneyinde kontrol altına alındığı açıklanan orman yangınları yeniden aktif hale gelirken, Güvenlik Bakanı Sadik Ahmetoviç, yangınların söndürülmesi için Türkiye’den söndürme uçağı talep ettiklerini açıkladı.

Bosna Hersek Güvenlik Bakanı Ahmetoviç, yaptığı açıklamada, bugün itibariyle ülke genelinde yeniden ciddiyet kazanan yangınların söndürülmesine yardımcı olması amacıyla Türkiye’den yangın söndürme uçağı talep ettiklerini, bu yöndeki taleplerini de Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği’ne ilettiklerini söyledi.

Türkiye’den büyükelçilik vasıtasıyla yardım istediklerini, ancak bunun ne kadar zaman alacağını bilmediklerini ifade eden Ahmetoviç, “içinde bulundukları durumun aciliyeti nedeniyle yardım talebine olumlu cevap almayı umduklarını” kaydetti.

Bakan Ahmetoviç, Rusya’nın Saraybosna Büyükelçisi’yle de görüştüğünü ve iki gündür Bosna’daki yangın söndürme çalışmalarına katılan Rusya’ya ait helikopterin birkaç gün daha kalmasını istediğini aktardı.

Ahmetoviç, bugün yaptıkları toplantıda, Bosna’daki yangınlara farklı ülkelerden nasıl yardım sağlanabileceğinin görüşüldüğünü belirtti.

YANGINLAR YENİDEN BAŞLADI 

Konyits şehrinin itfaiyeden sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Husein Hociç de Bosna’nın güneyinde kontrol altına alınan yangınların öğleden sonra artan sıcaklıkların etkisiyle tekrar başladığını belirtti.

Konyits, Mostar ve Trebinye şehirlerinde yeniden aktif hale gelen yangınlarda çok sayıda yangın söndürme ekipmanının kullanılamaz duruma geldiğini ifade eden Hociç, “kendilerinin de canlarını son anda kurtarabildiklerini” anlattı.

Söndürme çalışmalarına katılan Silahlı Kuvvetlere ait helikopterin öğleden sonra da çalışmalarına devam edeceğini belirten Hociç, tek helikopterin yangınların söndürülmesi için yeterli olamayacağının altını çizdi.

Bosna Hersek, Sırbistan, Hırvatistan ve Karadağ’da etkili olan orman yangınlarında binlerce dönüm orman ve tarım arazisi hasar gördü. Yangınlar, tarım ve ormancılığın yanı sıra turizm sektörüne de büyük zarar verdi.

Dünya Bülteni 


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.